Achalgori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Achalgori
Ilustracja
Ruiny Akhalgori
Państwo  Osetia Południowa
 Gruzja
Wysokość 788 m n.p.m.
Populacja (2008)
• liczba ludności

ok. 2000
Położenie na mapie Osetii Południowej
Mapa lokalizacyjna Osetii Południowej
Achalgori
Achalgori
Położenie na mapie Gruzji
Mapa lokalizacyjna Gruzji
Achalgori
Achalgori
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Achalgori
Achalgori
Ziemia 42°06′08″N 44°29′11″E/42,102222 44,486389
mapa Osetii Południowej, Achalgori we wschodniej części

Achalgori albo Leningor (os. Ленингор, gruz. ახალგორი (translit.) Akhalgori; Nowe Gori) – miasto w Gruzji, we wschodniej części Osetii Południowej, 49 km w linii prostej (ok. 55 km drogami) na północny zachód od Tbilisi, a 33 km na północny wschód od Gori, nad rzeką Ksani, 788 m n.p.m. W czasach ZSRR w Gruzińskiej SRR, do 1990, pod gruzińską nazwą ლენინგორი – ros. Ленингори (Leningori, na cześć W. Lenina), wariantu tej nazwy dalej używają osetyjscy seperatysci: oset. Ленингор (Leningor[1]).

Przed wojną w Osetii Południowej w roku 2008 miasto zamieszkane było przez ok. 2 tys. osób (w całym dystrykcie ok. 7,7 tys., z czego ok. 85% Gruzinów). Po tej wojnie władze Osetii Południowej używają nazwy Leningor i uznają miasto za stolicę obwodu leningorskiego, natomiast władze Gruzji wciąż traktują je jako część obwodu achalgorskiego w regionie Mccheta-Mtianetia.

23 listopada 2008 na drodze z Tbilisi do Achalgori doszło do incydentu z udziałem prezydentów: gruzińskiego Saakaszwili i polskiego Kaczyńskiego, kiedy południowoosetyjski posterunek położony nieopodal wioski Odzisi[2][3] z użyciem broni maszynowej[4][5] zawrócił kolumnę prezydencką nie dopuszczając do ich wjazdu na teren sporny. Prezydent Kaczyński relacjonował, że kawalkada pojazdów została zatrzymana przez posterunek rosyjski[6], są też poglądy, według których za zajście odpowiedzialni są Gruzini[7].

Przypisy