Achtung, die Kurve!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Achtung, die Kurve!
Wydawca Filip Oščádal, Kamil Doležal
Data wydania 1995
Gatunek akcja
Tryby gry gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma DOS

Achtung, die Kurve! (znana też jako Zatacka lub Curve Fever) – gra komputerowa działająca w systemie operacyjnym DOS, dostępna jako freeware. Pozwala na grę od dwóch do sześciu graczy jednocześnie na jednym komputerze. Autorami gry stworzonej prawdopodobnie w 1995 przy użyciu Borland C++ są Filip Oščádal i Kamil Doležal[1].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Zasady gry są podobne do Snake, ale w Achtung, Die Kurve! plansza nie składa się kwadratowych pól, a jest ciągłą płaszczyzną po której pod dowolnym kątem porusza się punkt zostawiając za sobą ślad. Ślad "zakreślany" przez gracza nie jest ciągły, gdyż niekiedy pozostawiane są w nim przerwy (otwory) umożliwiające późniejsze przejście przez nie. Głównym celem jest zmuszenie przeciwnika do uderzenia w ścianę, bądź we własny lub cudzy ślad. Grę obsługuje się jedynie dwoma przyciskami oznaczającymi odpowiednio skręt w lewo i skręt w prawo.

Seria Curve Fever[edytuj | edytuj kod]

Curve Fever
Producenci Hidden Monster Games
Pierwsza gra serii Curve Fever (2010)
Ostatnia gra serii Curve Fever Pro (2018)

W kwietniu 2010 roku holenderski programista Geert van den Burg opublikował w Internecie grę Achtung die Kurve! Flash Remake. Była to nowa wersja tradycyjnego Achtunga, zawierająca dodatkowo pojawiające się na planszy koła (ang. „powerups”), powodujące m.in. przyspieszenie, pogrubienie śladu lub wyczyszczenie całej planszy. W listopadzie 2011 roku została opublikowana druga część gry, której największą nowością był tryb multiplayer. Wkrótce po przedstawieniu sequela nazwa serii została zmieniona na Curve Fever. Druga część była rozwijana do 2014 roku, ostatecznie zostały do niej dodane m.in. możliwość gry zespołowej i punkty rankingowe[2]. W 2015 roku w związku ze spadającą popularnością technologii Flash twórcy postanowili o rozpoczęciu prac nad Curve Fever 3[3]. Gra opublikowana 28 sierpnia 2016 roku zawiera trzy areny, w których mogą rywalizować gracze. Oprócz tego, nowością było także zróżnicowanie właściwości „zakrętów” (ang. „curves”) – w zależności od używanego rodzaju ślad gracza zmienia szerokość, częstość pozostawianych otworów, szybkość i zwrotność[4]. W styczniu 2017 roku twórcy serii założyli studio Hidden Monster Games, które zajęło się produkcją kolejnej wersji gry[5]. Curve Fever Pro została wydana 26 lutego 2018 roku[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Curve Fever Wikia, curvefever.wikia.com [dostęp 2018-03-11] (ang.).
  2. Official history of Curve Fever | Hidden Monster Games, hiddenmonster.games [dostęp 2018-03-10] (ang.).
  3. Our plans for Curve Fever 3 | Curve Fever, forum.curvefever.com [dostęp 2018-03-10] (ang.).
  4. Curve Fever 3 | Curve Fever 3, curvefever3.com [dostęp 2018-03-10] (ang.).
  5. The future of Curve Fever, Curve Fever [dostęp 2018-03-10] (ang.).
  6. Curve Fever Pro (Game) – Giant Bomb, Giant Bomb [dostęp 2018-03-10] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]