Achtung – Panzer!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Achtung - Panzer!)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Achtung – Panzer! (z niem. Uwaga, czołg!) – opublikowana w 1937 roku książka autorstwa twórcy niemieckich wojsk pancernych Heinza Guderiana[1]. Autor wyraził w niej opinię, że Niemcy mogą sobie pozwolić tylko na krótką wojnę, zanim zostaną wyczerpane skromne zapasy surowców strategicznych. Można to zrealizować, wykorzystując silne związki pancerne zdolne do szybkich uderzeń. Założenia książki Achtung – Panzer! legły u podstaw wojny błyskawicznej – Blitzkriegu.

Książka ma fundamentalne znaczenie dla sztuki wojennej, gdyż od niej zaczynają się współcześnie rozumiane wojska pancerne.

Koncepcje zawarte w książce nie były nowatorskie. Wcześniej podobne idee prezentował Fuller i inni. Jednak inne prace pozostały w sferze koncepcji, natomiast Guderian swoje pomysły wcielił w życie, i jak pokazał przebieg wojny, sprawdziły się one w praktyce.

Oprócz grupy teoretyków wojskowości, którzy przewidywali w okresie międzywojennym, że czołg będzie podstawowym środkiem walki w przyszłej wojnie, liczni wojskowi, bądź całkowicie negowali znaczenie broni pancernej, bądź byli bardzo sceptyczni co do jej możliwości bojowych.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Książka składa się 12 rozdziałów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Heinz Guderian, German general (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2017-03-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]