Acme Corporation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy fikcyjnej firmy. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Acme – fikcyjna firma pojawiająca się w różnych filmach, szczególnie w kreskówkach z cyklu Zwariowane melodie. Najważniejszą rolę odgrywa w serii Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr. Jednakże nazwa Acme jest prześmiewcza. Samo słowo pochodzi z języka greckiego (ακμή; angielska wymowa: akmē) i znaczy pierwszorzędny, u szczytu doskonałości, na najwyższym poziomie rozwoju, ale w serialu wszystko wyprodukowane przez firmę jest przeciętne, łatwo podatne na przypadkowe uszkodzenia oraz często wybuchowe. Błędnym przekonaniem jest, iż nazwa firmy Acme pochodzi od akronimu "A Company That Makes Everything" – czyli "Firma Która Robi Wszystko"[1][2]

Nazwa ta pojawia się na większości sprzętów używanych przez Wilusia E. Kojota oraz w mniejszym stopniu na różnych produktach i instytucjach w innych seriach Looney Tunes. Ważną rolę odgrywa także w nowszych produkcjach Warner Brothers: Przygody Animków, Animaniacy etc. Postacie w animacjach tej wytwórni czasem zamawiają zupełnie zwyczajne albo rewolucyjne przyrządy poprzez sprzedaż wysyłkową realizowaną w kilka sekund po umieszczeniu listu w skrzynce. Na opakowaniach często jest napis Acme. Główne postaci serialu Pinky i Mózg są myszami laboratoryjnymi używanymi w zakładzie Acme Labs.

Produkty Acme pojawiały się też w produkcjach niezwiązanych bezpośrednio z wytwórnią Warner Brothers. Wystąpiły m.in. w filmach z Kaczorem Donaldem[a], Tomem i Jerrym, animacjach z cyklu Różowa Pantera oraz w serialu Simpsonowie[b]. Jako ukryty żart symbol Acme pojawia się też w filmach[c], grach komputerowych i serialach aktorskich.

W serialu Animaniacy, w odcinku 2a opowiadającym o Albercie Einsteinie bohaterowie zapisali na tablicy nazwę "acme" od tyłu tak, że literka "a" w słowie "emca" wyglądała jak cyfra 2 i była zapisana w wykładniku. Widok ten spowodował zakiełkowanie w głowie Einsteina słynnej formuły E = mc2. Musiał tylko w odpowiednim miejscu dopisać znak równości.

Firma "Acme" pojawia się również w filmie "Kto wrobił królika Rogera?" Roberta Zemeckisa z 1988 roku.

W filmie Powrót Różowej Pantery inspektor Clouseau często działa w przebraniu. Jednym z nich jest bycie pracownikiem firmy Acme Pool Service.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. M.in. w filmach Cured Duck, Three for Breakfast.
  2. W odcinkach Realty Bites, Last Tap Dance in Springfield, The Day the Violence Died.
  3. przykładowo w filmie Wakacje Waltera, w scenie z komiwojażerem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. What Does ACME Mean?, acme.com [dostęp 2018-02-13].
  2. Where Did the Looney Tunes “Acme Corporation” Come From?, 10 stycznia 2013 [dostęp 2018-02-13] (ang.).