Aconcagua (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aconcagua
ilustracja
Kontynent

Ameryka Południowa

Państwo

 Chile

Rzeka
Długość ok. 142 km
Powierzchnia zlewni

7200 km²

Średni przepływ

33 m³/s

Źródło
Miejsce Połączenie rzek Juncal i Blanco
Wysokość

1430

Ujście
Recypient

Ocean Spokojny

Miejsce Concón
Wysokość

0

Współrzędne

32°54′54″S 71°30′30″W/-32,915000 -71,508333

Mapa
Mapa rzeki
Dorzecze rzeki Aconcagua
Położenie na mapie Chile
Mapa konturowa Chile, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Aconcagua (Rio Aconcagua) – rzeka w Chile leżąca w regionie San Felipe. Aconcagua nie ma nic wspólnego z najwyższym szczytem AndówAconcaguą, który leży w całości na terenie Argentyny, w zlewisku Oceanu Atlantyckiego.

Podstawowe informacje[edytuj | edytuj kod]

Ciek powstaje w wyniku połączenia niewielkich dopływów: Juncal i Blanco na wysokości ok. 1430 m n.p.m. w Andach i uchodzi do Oceanu Spokojnego w okolicach miasta Concón, 20 km na północ od Valparaíso. Ustrój rzeki jest mieszany z przewagą śnieżnego w górnym biegu oraz śnieżno-deszczowego w biegu środkowym i dolnym. Maksymalne przepływy występują latem (grudzień-styczeń) jako efekt topnienia lodowców w wysokich partiach gór dorzecza. Średni przepływ wynosi 33 m3/s[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Górna zlewnia rzeki była w maju i czerwcu 1966 r. przedmiotem kompleksowego badania polskich naukowców, które było jednym z głównych celów wyprawy jachtem Śmiały dookoła Ameryki Południowej. Hydrografowie pod kierownictwem doc. Tadeusza Wilgata kartowali zlewnię i górny bieg rzeki oraz jej dopływy. Badacze w ramach prac wprowadzali poprawki i aktualizacje na istniejące mapy, zdjęcia lotnicze, kategoryzowali sieć rzeczną na jej kolejne rzędy, rozróżniali cieki stałe i okresowe, rejestrowali wszelkie źródła, młaki i wysięki wraz z pomiarem ich wydajności. Prowadzono pomiary wielkości przepływu w potokach. W wyższych partiach gór badano lodowce zasilające rzekę[2].

Wzdłuż doliny rzeki Aconcagua wybudowano w 1910 roku transandyjską linię kolejową (wąskotorową, o rozstawie szyn 1000 mm), łączącą Los Andes w Chile i Mendozę w Argentynie, linia została zamknięta w roku 1984[3].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bronisław Siadek Gdzie rodzi się rzeka. Poznaj Świat, Warszawa 1966, T 14, nr 9, s. 26-31,
  • Tadeusz Wilgat. W wysokich Andach, Poznaj Świat, Warszawa 1967, T 15, nr 3, s. 3-9,

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Datos de la Cuenca del Río Aconcagua.
  2. Tadeusz Wilgat, Andrzej Kęski, Krzysztof Wojciechowski, Charakterystyka hydrograficzna wybranych fragmentów dorzecza Rio Aconcagua (Chile), „Przegląd Geograficzny”, 41 (1), Warszawa: PWN, 1969, s. 3-34.
  3. Roberto D. Bloch, Los tres ferrocarriles trasandinos, 2002.