Acristatherium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Acristatherium
Okres istnienia: 123 mln lat temu
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
(bez rangi) Eutheria
Rodzaj Acristatherium
Hu et al., 2010
Gatunki
  • A. yanensis Hu et al., 2010

Acristatheriumrodzaj ssaka żyjącego we wczesnej kredzie na obecnych terenach Azji. Został opisany w 2010 roku przez Hu Yaominga i współpracowników w oparciu o niekompletną czaszkę (IVPP V15004) pochodzącą z osadów formacji Yixian datowanych na około 123 mln lat. Jej długość od czubka kości przysiecznej do kłykcia potylicznego wynosi około 25 mm. Wzór zębowy Acristatherium yanensis to 4153/3153. Acristatherium wykazuje kilka cech czaszki i uzębienia wczesnokredowych przedstawicieli Eutheria nieznanych wcześniej w zapisie kopalnym ssaków żyworodnych, takich jak przypuszczalne pozostałości po septomaxilla. Jeśli identyfikacja tego elementu jest poprawna, byłby to pierwszy znany ssak żyworodny mający septomaxilla. Osady, z których pochodzi holotyp Acristatherium datuje się na około 123 mln lat – w podobnym wieku są skały, w których odnaleziono szczątki Eomaia, najstarszego znanego przedstawiciela Eutheria. Według analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez Hu i współpracowników Acristatherium jest najbardziej bazalnym znanym taksonem należącym do Eutheria. Jego uzębienie jest prymitywne i bardziej przypomina to u ssaka niższego Sinodelphys niż u Eomaia. Znaczące różnice pomiędzy Acristatherium a Eomaia dowodzą dużego zróżnicowania Eutheria przed około 125 mln lat[1].

Nazwa gatunku typowego rodzaju Acristatherium, A. yanensis, pochodzi od słów acrista („bezgrzebieniowy”) – w odniesieniu do braku grzebienia strzałkowego – therion („bestia”) oraz yan – odnoszącego się do Yanzigou, miejsca odnalezienia holotypu[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Hu Yaoming, Meng Jin, Li Chuankui, Wang Yuanqing. New basal eutherian mammal from the Early Cretaceous Jehol biota, Liaoning, China. „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”. 277 (1679), s. 229–236, 2010. DOI: 10.1098/rspb.2009.0203 (ang.).