Acta Chromatographica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Acta Chromatographica
Częstotliwość

Rocznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Uniwersytet Śląski

Tematyka

chemia

Pierwszy numer

1992

ISSN

1233-2356

Strona internetowa

Acta Chromatographica – anglojęzyczne czasopismo naukowe z dziedziny chemii, poświęcone zagadnieniom dotyczącym teorii i praktyki wszystkich technik chromatograficznych oraz tzw. technik łączonych z chromatografią (ang. hyphenated techniques).

Założone w 1992 roku przez profesorów Józefa Śliwioka i Teresę Kowalską z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jako rocznik. Bezpośrednim impulsem do założenia czasopisma była świadomość, iż w Europie Środkowej brak jest czasopisma z dziedziny chromatografii, mimo iż na tym terenie (a zwłaszcza w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech) działa wiele znaczących w skali międzynarodowej zespołów badawczych, rozwijających techniki chromatograficzne, bądź je intensywnie i pioniersko wykorzystujących.

Jest to jedyne czasopismo naukowe o cyrkulacji międzynarodowej z dziedziny chromatografii ukazujące się w Europie Środkowej i Wschodniej. Od numeru 6/1996 Acta Chromatographica ukazuje się jednocześnie w wersji drukowanej oraz w wersji elektronicznej, dostępnej nieodpłatnie on-line. Jest indeksowane przez Chemical Abstracts, a od roku 2002 także przez ISI Thomson Scientific (tzw. lista filadelfijska). Impact factor Acta Chromatograhica oscyluje ok. 0,7 (1,1 w roku 2006)[1].

Od numeru 12/2002 Acta Chromatographica jest współredagowane przez Teresę Kowalską i Mieczysława Sajewicza z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Redakcję językową prowadzi Ian W. Davies (Cambridge, Wielka Brytania), redaktor językowy wielu międzynarodowych czasopism naukowych z zakresu chromatografii i chemii analitycznej. Redakcję techniczną Acta Chromatographica prowadzi Katarzyna Ciążyńska-Halarewicz z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Acta Chromatographica posiada stosunkowo liczną, międzynarodową radę redakcyjną, złożoną z naukowców rozwijających bądź stosujących w swoich badaniach techniki chromatograficzne i reprezentujących instytucje naukowe Europy, Ameryki Północnej i Azji.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Journal Citation Reports 2007. Thomson Reuters 2009