Acta Poloniae Historica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Acta Poloniae Historica
Ilustracja
APH okładka nr 115
Częstotliwość

półrocznik

Państwo

 Polska

Adres

Rynek Starego Miasta 29/31 00-272 Warszawa

Wydawca

Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk

Tematyka

historia

Język

angielski

Pierwszy numer

1958

Redaktor naczelny

Joanna Nalewajko-Kulikov

Średni nakład

150 egz.

Format

A5

Liczba stron

250

ISSN

0001-6829

2450-8462 (wersja elektroniczna)

Strona internetowa

Acta Poloniae Historica – czasopismo naukowe poświęcone tematyce historycznej, wydawane od 1958 roku w Warszawie przez Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN. Czasopismo prezentuje badania i dorobek polskich historyków w szerokim przekroju od średniowiecza po historię współczesną oraz odbicie w polskiej historiografii najważniejszych nurtów historiografii światowej. Rejestruje także studia historyków obcych, zajmujących się Polską i regionem Europy Środkowo-Wschodniej. Jest wydawane w języku angielskim (wcześniej także w języku francuskim i niemieckim).

Każdy zeszyt posiada określoną strukturę: artykuły (studies), recenzje (reviews), noty (short notes) z nowości wydawniczych ułożone chronologicznie od średniowiecza po czasy najnowsze, sprawozdania z godnego zarejestrowania wydarzenia naukowego (chronicle), archiwum (archive) zawierający (w każdym zeszycie jeden) opublikowany przed kilkudziesięciu laty artykuł wybitnego polskiego historyka, który odegrał ważną rolę w rozwoju badań historycznych i nie był dotąd dostępny w języku angielskim.

Pierwszym redaktorem pisma był Marian Małowist, który sprawował tę funkcję do 1971 roku. Do tomu 99. redaktorką czasopisma była Maria Bogucka, od tomu 100 Halina Manikowska. Kolejnym redaktorem naczelnym był Maciej Górny. Aktualnie funkcję tę sprawuje Joanna Nalewajko-Kulikov.

Czasopismo znajduje się na Master Journal List (bez IF) oraz na liście ERIH PLUS.

Aktualnie APH wydawane jest w otwartym dostępie na licencji CC BY-ND.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]