Action Mag

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Action Mag
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Rodzaj czasopisma czasopismo o wszystkim
Pierwszy numer 2000
Ostatni numer 2017
Redaktor naczelny Grzegorz Karaś (Gregorius)
Format PDF
Strona internetowa

Action Mag (AM) – istniejący od 2000 do 2017 roku magazyn elektroniczny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstał jako "Magazyn czytelników pisma CD-Action", i ukazywał się na dołączanych do tego czasopisma płytach DVD. Stopień samodzielności Action Maga wobec CD-Action ulegał podczas jego istnienia zwiększaniu lub zmniejszaniu, jakkolwiek redaktorzy czasopisma nigdy nie ingerowali w treści publikowane w magazynie. Podobnie jak CD-Action, ukazywał się jako miesięcznik z dodatkowym, 13. numerem specjalnym, a także, w późniejszym okresie istnienia, na swojej stronie internetowej.

Początkowo główną koncepcją pomysłodawcy i założyciela Action Maga (którym jest Maciej Kuc, znany czytelnikom CD-Action i Action Maga jako Qn`ik) było stworzenie "otwartego" magazynu, do którego każdy mógłby przysyłać artykuły na dowolny temat, a wszystkie nadesłane artykuły miały być publikowane w każdym następnym numerze. Jednak odzew czytelników-autorów szybko przekroczył najśmielsze oczekiwania, więc spełnienie wspomnianych postulatów okazało się niemożliwe. W 2010 roku magazyn przestał ukazywać się wyłącznie w formie offline na płycie DVD. Wszystkie teksty trzymające poziom publikowane były na stronie internetowej, zaś do samego magazynu (który ukazywał się w formie pliku PDF) wędrowały najlepsze w danym miesiącu. W ostatnim okresie istnienia (od sierpnia 2013 roku) Action Mag był magazynem blogosfery CD-Action.

Teksty nadsyłane do redakcji były selekcjonowane, powstało wiele kącików tematycznych, skupiających teksty oraz materiały multimedialne z pewnych konkretnych dziedzin (muzyka, film, komputery itp.), a w każdym numerze ukazywały się tylko nowe artykuły. Po zmianie struktury magazynu kąciki tematyczne przestały istnieć.

Wraz z 100 numerem Action Maga z redakcji odszedł Maciek Qn'ik Kuc. Nowym redaktorem naczelnym został Gregorius i pełnił tę funkcję do końca istnienia magazynu. Łącznie w latach istnienia ukazało się 220 numerów.

W swoim czasie czynne było także Radio AM, którego audycje nie były prowadzone o stałych porach, jednak najczęściej były prezentowane od godziny 21 do północy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]