Action directe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Action directe - francuska anarchistyczna[1] grupa zbrojna i terrorystyczna, która działała w latach 80. XX wieku na terenie Francji. Członkowie Action directe odpowiedzialni byli za kilkadziesiąt ataków (w tym zabójstwa) na przedstawicieli przemysłu i administracji rządowej.

Action directe powstała w 1977 z połączenia dwóch skrajnie lewicowych grup GARI: (Groupes d'Action Révolutionnaire Internationalistes) i NAPAP (Noyaux Armés pour l'Autonomie Populaire). Za cel obrała sobie walkę z imperializmem i obronę proletariatu. W sierpniu 1982 rząd francuski uznał grupę za nielegalną. Action directe odpowiedzialna była za około 50 ataków zbrojnych m.in. na federację przedsiębiorców, budynki rządowe i francuskiej armii, a także zakłady zbrojeniowe. Grupa Action directe dokonała również zamachów na menadżera francuskiej firmy handlującej bronią oraz na byłego dyrektora Renaulta. Od 1984 rozpoczęła współpracę z niemiecką grupą terrorystyczną Frakcją Czerwonej Armii.

21 lutego 1987 główni członkowie Action directe, Jean-Marc Rouillan, Nathalie Ménigon, Joëlle Aubron oraz Georges Cipriani, zostali aresztowani, a później skazani na dożywocie. Spośród nich jedynie Joëlle Aubron została zwolniona w 2004 ze względu na kłopoty ze zdrowiem (zmarła w marcu 2006). Nathalie Ménigon została warunkowo zwolniona ze względu na stan zdrowia w sierpniu 2008 roku. Pozostali skazani nadal przebywają w więzieniu; sami uznają się za więźniów politycznych. Wielu przedstawicieli francuskiej skrajnej lewicy uważa, że powinni oni zostać ułaskawieni.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy