Akcja Bezpośrednia (Francja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Action directe)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo organizacji

Akcja Bezpośrednia (fr. Action directe, AD) – francuska organizacja terrorystyczna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Utworzona w 1979 roku[1]. Jej przywódcami byli Jean-Marc Rouillan, Nathalie Menigon, Régis Schleicher i André Oliver[1]. AD specjalizowała się w zamach bombowych, uważa się, że odpowiada ona za ponad 80 ataków z użyciem materiałów wybuchowych[1].

Pierwszą akcją grupy było ostrzelanie siedziby związku pracodawców CNPF w Paryżu. Zamach miał miejsce 1 maja 1979 roku[2]. We wrześniu 1979 roku bojówkarze zorganizowali całą serię zamachów. W połowie miesiąca w Paryżu zdetonowali oni kilka ładunków wybuchowych. 15 września terroryści zdetonowali bomby przy zewnętrznych ścianach budynków ministerstwa pracy i ministerstwa zdrowia[2]. Dzień później aktywiści umieścili bombę w budynku przedsiębiorstwa „Sonacotra“ i ostrzelali z pistoletów maszynowych fasadę ministerstwa pracy[2]. W serii zamachów nikt nie zginął[2].

Druga seria zamachów zorganizowanych przez AD miejsce miała w lutym 1980 roku[2]. Celem ataków Akcji Bezpośredniej były budynki instytucji państwowych. Bombę zdetonowano między innymi pod siedzibą kontrwywiadu Direction de la Surveillance du Territoire[2]. W drugiej serii zamachów nie odnotowano żadnych ofiar śmiertelnych[2]. Zamachy nie zyskały większego rozdźwięku w mediach; również policja pomniejszała ich znaczenie[2]. Brak zainteresowania opinii publicznej sprowokował AD do podjęcia bardziej brutalnych działań[2].

18 marca 1980 roku Jean-Marc Rouillan i Nathalie Menigon ostrzelali z pistoletów maszynowych okna na parterze ministerstwa pomocy krajom rozwijającym się[2]. Także tym razem obyło się bez ofiar śmiertelnych[3]. Atak miał być protestem przeciwko neokolonialnej polityce francuskiego rządu w Afryce. Świadkowie ataku zapamiętali numery rejestracyjne samochodu, jakim poruszali się sprawcy[3]. Informacja ta umożliwiła przeprowadzenie obławy na terrorystów, która odbyła się kilka dni po strzelaninie[3]. Aresztowanych zostało 28 osób, przeciwko 17 z nich wniesiono oskarżenie do sądu[3]. Wśród zatrzymanych nie znalazł się żaden z liderów AD[3].

Pozostający na wolności terroryści kontynuowali działalność[3]. 28 marca 1980 roku podłożyli bombę pod budynek specjalnego oddziału żandarmerii w Maisons-Alfort[3]. 15 kwietnia za pomocą ręcznej wyrzutni rakiet ostrzelali dwa budynki należące do ministerstwa transportu[3]. W zamachach nikt nie zginął ani nie został ranny jednak straty materialne poniesione przez państwo były znacznie większe niż przy poprzednich atakach[3]. Do końca 1981 roku policja ujęła większość terrorystów (wśród nich Rouillan i Menigon) tym samym kończąc pierwszą fazę działalności AD[3].

W pierwszej fazie Akcja Bezpośrednia nie zabiła żadnego człowieka. Skutkowało to łagodnym stosunkiem rządu do osadzonych przedstawicieli formacji[4]. W sierpniu 1981 roku Zgromadzenie Narodowe przegłosowało amnestię dla terrorystów. Rządząca koalicja socjalistów i komunistów uznała, że decyzja o amnestii nie dopuści do dalszej radykalizacji bojowników i skłoni ich do zawieszenia broni[4]. Decyzja o amnestii została mocno skrytykowana przez kręgi konserwatywne i prawicowe[4]. Prawica obawiała się, że mimo dobrej woli rządzących dojdzie jednak do radykalizacji AD[5].

Zwolnieni z więzień bojówkarze przez pierwsze miesiące nie powrócili do działalności terrorystycznej[5]. Kryminalna działalność aktywistów AD ograniczyła się do plądrowania luksusowych sklepów czy aktów wandalizmu[6]. Członkowie formacji na nowo sięgnęli po terroryzm w grudniu 1981 roku[6]. Czynnikiem, który bezpośrednio wpłynął na powrót do terroryzmu, było nawiązanie kontaktów z działającymi we Francji organizacjami arabskimi, szczególnie bliskie relacje łączyły AD z Frakcjami Armii Libańskich Rewolucjonistów[6]. Francuscy terroryści przekazali FARL broń, którą Libańczycy użyli do ataków na cele izraelskie we Francji[6].

1 sierpnia 1982 roku Akcja Bezpośrednia po raz pierwszy od amnestii przyznała się do aktu terroryzmu politycznego. Wtedy to jej bojownicy ostrzelali samochód ochroniarza ambasady Izraela w Paryżu[6]. 11 sierpnia terroryści podłożyli bombę w izraelskiej firmie importowej „Citrus“, w eksplozji ciężko ranny został przechodzień[6]. Służby do walki z AD zmobilizował wywiad udzielony przez jednego z liderów grupy, w którym publicznie pochwalił on zamach bombowy przeprowadzony przez terrorystów arabskich na żydowską restaurację (zginęło w nim 6 osób)[7]. Działalność AD ponownie została zakazana co doprowadziło do wewnętrznego podziału formacji[7]. Wewnątrz ruchu wykrystalizowały się frakcje „nacjonalistów“, „internacjonalistów“ i „legalistów“[7], legaliści jako jedyni opowiedzieli się za zaniechaniem stosowania przemocy[7].

W 1983 roku Akcja Bezpośrednia zawiązała sojusz z włoskimi ruchami terrorystycznymi. AD zapewniała włoskim terrorystom schronienie, w zamian otrzymując za to pomoc przy organizowaniu zbrojnych operacji[8]. 31 maja 1983 roku członkowie Akcji Bezpośredniej i włoskiej Komunistycznej Organizacji Wyzwolenia Proletariatu (COLP) zastrzelili w Paryżu dwójkę policjantów[8]. W 1983 roku fundusze obu grup zostały poważnie zwiększone dzięki serii napadów na banki[8]. W 1984 roku w ręce policji wpadł Régis Schleicher, koordynator współpracy AD i COLP[8]. Mniej więcej w tym samym czasie AD nawiązała kontakt z zachodnioniemiecką Frakcją Czerwonej Armii (RAF)[8], współpraca polegała głównie na organizacji zamachów na amerykańskich żołnierzy w RFN i obiekty przemysłu zbrojeniowego[8].

8 sierpnia 1985 roku terroryści z AD i RAF-u zabili amerykańskiego żołnierza i przeniknęli do amerykańskiej bazy lotniczej we Frankfurcie nad Menem. Bojownicy umieścili w niej ładunek wybuchowy o wadze 50 kilogramów, na skutek jego detonacji zginął żołnierz i cywil[8][9].

5 stycznia 1985 roku aktywiści AD i RAF-u zamordowali generała René Audrana[1][10][11].

W listopadzie 1986 roku Menigon zabiła przedsiębiorcę Georgesa Besse. Biznesmen zabity został strzałem w głowę[12].

Działalność organizacji zakończona została 21 lutego 1987 roku. Wtedy to policja aresztowała jej przywódców. Pośród schwytanych terrorystów znaleźli się Rouillan i Menigon, którzy otrzymali dożywotnią karę pozbawienia wolności[1][10][13].

Relacje z innymi grupami terrorystycznymi[edytuj | edytuj kod]

Udokumentowane zostały kontakty pomiędzy Akcją Bezpośrednią a Frakcjami Armii Libańskich Rewolucjonistów[6], Komunistyczną Organizacją Wyzwolenia Proletariatu[8], Frakcją Czerwonej Armii[10], Walczącymi Komórkami Komunistycznymi[14] i Linią Frontu[15]. AD prawdopodobnie współpracowała też z Czerwonymi Brygadami[16]. W 1984 roku Akcja Bezpośrednia była współtwórczynią tzw. Międzynarodówki Terrorystycznej, do której weszły też ugrupowania z Belgii, RFN, Portugalii i Włoch. Członkowie koalicji określali się jako koalicję przeciwników NATO walczącą z uciskiem na świecie[17].

Ideologia[edytuj | edytuj kod]

Doktryna grupy była mieszaniną wątków autonomistycznych, leninowskich, maoistowskich i anarchistycznych[1][10][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f Direct Action (ang.). britannica.com. [dostęp 2017-09-11].
 2. a b c d e f g h i j Terroryzm w Europie Zachodniej s. 254
 3. a b c d e f g h i j k Terroryzm w Europie Zachodniej s. 255
 4. a b c Terroryzm w Europie Zachodniej s. 256
 5. a b Terroryzm w Europie Zachodniej s. 257
 6. a b c d e f g Terroryzm w Europie Zachodniej s. 259
 7. a b c d Terroryzm w Europie Zachodniej s. 260
 8. a b c d e f g h Terroryzm w Europie Zachodniej s. 261
 9. Terroryzm s. 76
 10. a b c d Terroryzm s. 83-84
 11. Terroryzm w Europie Zachodniej s. 101, 262
 12. Terroryzm w Europie Zachodniej s. 262
 13. Terroryzm w Europie Zachodniej s. 263
 14. Combatant Communist Cells (ang.). encyclopedia.com. [dostęp 2017-11-02].
 15. Prima Linea (ang.). web.stanford.edu. [dostęp 2017-09-09].
 16. Red Brigades (ang.). web.stanford.edu. [dostęp 2017-09-09].
 17. Terroryzm w Europie Zachodniej s. 101

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Wilhelm Dietl, Rolf Tophoven, Kai Hirschmann: Terroryzm. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. ISBN 978-83-01-16019-7.
 • Victor Grotowicz: Terroryzm w Europie Zachodniej. Wrocław-Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. ISBN 978-83-01-13114-2.