Przejdź do zawartości

Acton Town

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Acton Town
Obiekt zabytkowy nr rej. 1263471
Ilustracja
Stacja na zewnątrz.
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Miejscowość

Londyn

Data otwarcia

1879

District Line
Poprzednia stacja

Chiswick Park

Następna stacja

Ealing Common

Piccadilly line
Poprzednia stacja

Hammersmith lub Turnham Green

Następna stacja

Ealing Common lub South Ealing

Położenie na mapie gminy Ealing
Mapa konturowa gminy Ealing, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Acton Town”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Acton Town”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Acton Town”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Acton Town”
Ziemia51°30′10″N 0°16′48″W/51,502778 -0,280000

Acton Town – stacja metra londyńskiego, w dzielnicy Acton, borough Ealing. Obsługuje linie Piccadilly oraz District. Stacja leży przy skrzyżowaniu ulic Gunnersbury Lane i Bollo Lane, znajduje się w trzeciej strefie biletowej.

Ulokowanie i znaczenie stacji[edytuj | edytuj kod]

Stacja jest ważnym węzłem, ponieważ tutaj następuje rozwidlenie linii Piccadilly na nitkę jadącą w stronę lotniska Heathrow oraz Uxbridge. Od strony wschodniej sąsiednią stacją jest Turnham Green, przy której pociągi Piccadilly zatrzymują się jedynie rano i wieczorem, a następnie jadą wprost do stacji Hammersmith nie zatrzymując się na stacjach pośrednich. Linia District obsługuje wszystkie stacje. Od strony zachodniej pociągi District line zatrzymują się na stacji Ealing Common oraz na stacji końcowej Ealing Broadway, gdzie pasażerowie mogą przesiąść się do linii Central oraz National Rail. Następna zachodnia stacja nitki Heathrow linii Piccadilly to South Ealing, natomiast nitki Uxbridge – Ealing Common.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja Acton Town została otwarta 1 lipca 1879 przez Metropolitan District Railway (obecnie District Line) pod nazwą Mill Hill Park, jako stacja pośrednia między Turnham Green a Ealing Broadway. 1 maja 1883 koleje otworzyły połączenie z Acton Town do Hounslow Town, które później rozwinęło się w nitkę do Heathrow.

23 czerwca 1903 roku Metropolitan District Railway otworzyło nowe naziemne połączenie do Park Royal & Twyford Abbey, na którym po raz pierwszy użyto trakcji elektrycznej zamiast zasilania parowego. Istniejące podziemne linie (City and South London Railway, Waterloo and City Railway oraz Central London Railway) były zawsze obsługiwane przez trakcję elektryczną. Połączenia do Hounslow i do centrum Londynu zostały zelektryfikowane odpowiednio 13 czerwca 1905 oraz 1 lipca 1905 roku.

Również 13 czerwca 1905 otwarto krótkie połączenie z South Acton. W 1910 roku nastąpił generalny remont stacji, zakończony zmianą nazwy na obecną 1 marca.

W latach 1931 i 1932 stacja została przebudowana, aby nitkę do Uxbridge mogła przejąć linia Piccadilly. Nowa architektura została zaprojektowana przez Charlesa Holdena w europejskim stylu z użyciem cegieł, zbrojonego betonu i szkła.

4 lipca 1932 roku linia Piccadilly została rozszerzona na zachód z Hammersmith do Ealing Common, a następnie do South Harrow. Na odcinku między Ealing Common a South Harrow linia District została całkowicie zastąpiona linią Piccadilly, przez co pociągi District jeździły tylko do Hounslow West oraz do Ealing Broadway. Rok później wydłużono linię Piccadilly także na odcinku z Acton Town przez Northfields do Hounslow West. W późniejszych latach wydłużono nitkę do lotniska Heathrow.

Krótki odcinek z Acton Town do South Acton został zamknięty w 1959 w związku z małą liczbą pasażerów. W tym samym czasie rozebrano tory i peron dla tej nitki.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]