Ada Sari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ada Sari
Ilustracja
Ada Sari
Imię i nazwisko Jadwiga Szayer
Data i miejsce urodzenia 29 czerwca 1886
Wadowice
Data i miejsce śmierci 12 lipca 1968
Ciechocinek
Typ głosu sopran koloraturowy
Gatunki opera
Zawód śpiewaczka, pedagog
Tablica pamiątkowa, dom Ady Sari w Starym Sączu

Ada Sari, właściwie Jadwiga Szayer, (ur. 29 czerwca 1886 w Wadowicach[1], zm. 12 lipca 1968 w Ciechocinku[2]) – polska śpiewaczka operowa, sopran koloraturowy, aktorka, pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się 29 czerwca 1886 w Wadowicach jako córka adwokata Edwarda Szayera i Franciszki z Chybińskich. Kiedy miała trzy lata, ojciec jej wraz z rodziną przeniósł się do Starego Sącza, gdzie otworzył kancelarię adwokacką, a wkrótce został burmistrzem, pełniąc tę funkcję przez siedemnaście lat.

Jadwiga Szayer po ukończeniu podstawowej edukacji wyjechała do Cieszyna i Krakowa, gdzie studiowała podstawy muzyki i śpiewu. Następnie od 1905 r. została przyjęta do Prywatnej Szkoły Muzycznej hrabiny Pizzamano w Wiedniu. Kolejne lata to dalsze studia wokalne w Mediolanie. Występowała w teatrze w Rzymie, a następnie na największych scenach operowych świata ze słynnymi La Scala w Mediolanie czy Carnegie Hall w Nowym Jorku, podobnie jak jej przyjaciółka Stanisława Zawadzka. Odbyła tournée po świecie. Miała repertuar złożony z najwybitniejszych oper świata. Śpiewała największe partie koloraturowe.

W czasie drugiej wojny światowej mieszkała w Warszawie i poświęcała się pracy pedagogicznej. Jej uczennicami były między innymi: Halina Mickiewiczówna de Larzac, Bogna Sokorska, Urszula Trawińska-Moroz, Nina Stano, Maria Fołtyn, Zdzisława Donat, Lidia Kłobucka. Po wojnie na krótko wróciła na scenę operową, ale przede wszystkim uczyła młodych najpierw w Konserwatorium Krakowskim, a później w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Zmarła na zawał serca[3] w czasie pobytu w sanatorium w Ciechocinku.

Została pochowana na warszawskich Powązkach w Alei Zasłużonych.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Od 1985 roku w Nowym Sączu odbywa się Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ. Dyrektorem festiwalu jest Antoni Malczak. Dyrektorem artystycznym do roku 2014 była prof. Helena Łazarska, od roku 2014 tę funkcję pełni Małgorzata Walewska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zbigniew Judycki: Materiały IV Sympozjum Biografistyki Polonijnej: Wiedeń, 1-2 września 1999. Wydawn. Czelej, 1999, s. 223. ISBN 978-83-88063-45-9.
  2. Wacław Panek: Kariery i legendy: szkice o artystach polskiej sceny muzycznej. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 226. ISBN 978-83-202-0625-8.
  3. Dariusz Zaborek: Ja, Maria Callas – rozmowa z Bogusławem Kaczyńskim. polityka.pl, 03-02-2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]