Adamów-Wieś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adamów-Wieś
Grób czechosłowackiego partyzanta w Adamowie
Grób czechosłowackiego partyzanta w Adamowie
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat żyrardowski
Gmina Radziejowice
Liczba ludności (2011) 164[1][2]
Strefa numeracyjna 46
Kod pocztowy 96-325
Tablice rejestracyjne WZY
SIMC 0735210
Położenie na mapie gminy Radziejowice
Mapa lokalizacyjna gminy Radziejowice
Adamów-Wieś
Adamów-Wieś
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Adamów-Wieś
Adamów-Wieś
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Adamów-Wieś
Adamów-Wieś
Położenie na mapie powiatu żyrardowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu żyrardowskiego
Adamów-Wieś
Adamów-Wieś
Ziemia52°01′28″N 20°35′45″E/52,024444 20,595833

Adamów-Wieświeś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowski, w gminie Radziejowice[3]. Leży nad rzeczką Pisią Tuczną i strugą Ruczaj. Adamów powstał po 1864 r. po wycięciu Puszczy Jaktorowskiej i przeprowadzeniu komasacji, istniejącej już w 1579 r. wsi Wólka Brzozokalska zwanej wcześniej Wolą Brzozokolową. Adamów pierwotnie tj. od początku XIX w., należał do parafii św. Rocha w Radziejowicach. Obecnie tj. od lat 50. XX w. należy do parafii MB Częstochowskiej w Kuklówce.

Do 1975 miejscowość administracyjnie należała do powiatu Grodzisk Mazowiecki w województwie warszawskim, zaś W latach 1975–1998 do województwa skierniewickiego. Obecnie leży w powiecie Żyrardów.

Podczas I wojny światowej wycofywanie się wojsk rosyjskich i przemarsze wojsk niemieckich i austriackich ( jesień 1914 i lato 1915). Podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. wieś była miejscem rozbrajania się wycofujących się żołnierzy "Armii "Łódź". W latach 1939-1945 na terenie działa Armia Krajowa. Dowódcą plutonu był plut. rez. Kazimierz Bratman.

W zagajniku niedaleko ul. Pepika znajduje się grób czechosłowackiego partyzanta Jerzego Nedoszynskiego ps. Pepik, który najprawdopodobniej był uciekinierem z Wehrmachtu. Nedoszynski stworzył niewielki lewicowy oddział, który pozbawiony zaplecza nie poszczycił się większymi osiągnięciami bojowymi a stwarzał realne zagrożenie dla miejscowej ludności. Został z zaskoczenia zlikwidowany przez wojsko niemieckie a "Pepik" zginął podczas walki. W okresie PRL przypisywano mu część sukcesów lokalnej AK.

W czasie okupacji hitlerowskiej we wrześniu 1943 r. przy obecnej ul. Brzozokalskiej 2 (przed 1945 nr 7) w gospodarstwie Jana Siwca, w ramach akcji "Neon 4" przyjęto zrzut z trójką oficerów – skoczków spadochronowych (9/10 IX 1943), w skład którego wchodzili dowódca kpt. naw. Stanisław Król oraz Ekipa XXIX: por. Bolesław Polończyk "Kryształ", ppor. Fryderyk Serafiński "Drabina", kpt. Elżbieta Zawacka "Zo", kurier KG AK, w powstaniu warszawskim w Wojskowej Służbie Kobiet (jedyna kobieta) cichociemnych, na placówkę "Solnica".

Przy ul. Nowiny i Przeciwczołgowej pozostałości niemieckich rowów przeciwczołgowych wykonanych przez okolicznych mieszkańców, pod przymusem żołnierzy niemieckich w 1944 r. W 1945 r. przez wieś przetoczyły się oddziały karne 61 rosyjskiej Armii Uderzeniowej rabując mieszkańców. Na końcu wsi oryginalna drewniana rosyjska "dacza" z końca XIX w., oraz ruiny zabudowań gospodarczych z 1909 r. z zegarem słonecznym na szczycie elewacji (istnieją w 2008 r.), Kompleks był własnością rosyjskiego sędziego, który otrzymał go w nagrodę za tłumienie powstania styczniowego. Na terenie wsi przy ul. Brzozokalskiej 2 pomniki przyrody: dąb "Maciej" o obwodzie pnia ok. 4,5 m pod którym siadał malarz Józef Chełmoński z pobliskiej Kuklówki, dąb "Kazimierz", zabytkowa aleja lipowa z pocz. XX w. Trzy pomniki przyrody a więc buk , dąb piramidalny i glediczja trójcierniowa, posadzone w 1929 roku to dary Prezydenta prof. Ignacego Mościckiego dla Jana Siwca, który ofiarował również cisa, mającego obecnie średnicę korony ok. 12 metrów. . Miejsce urodzenia i życia Jana Siwca posła do Sejmu II RP i działacza społecznego. W latach 70. XX w z inicjatywy Andrzeja Siwca wprowadzono nazewnictwo ulic, nawiązujące do historii wsi. Numeracja domów pochodzi z końca lat 50 tych XX wieku i rozpoczyna się od wschodu na zachód i od południa na północ. Wcześniejsza numeracja rozpoczynała się od zabudowań oddalonych na południe od ul. Brzozokalskiej i dopiero dalej wzdłuż ulicy. I tak np. obecny numer 2 na początku wsi był dopiero nr 7 . Obecnie miejscowość rekreacyjna z działkami rekreacyjnymi z możliwością przekwalifikowania na działki budowlane. W Adamowie przy ul. Leśnej, szereg lat posiadał działkę Tadeusz Lutoborski, ekonomista, były prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie, który zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie smoleńskiej. Wieś posiada gazociąg, wodociąg i sieć telefoniczną.

Szlaki piesze[edytuj | edytuj kod]

Szlak wytyczył w 1957 roku arch. kraj. Andrzej Siwiec

Szlak wytyczył w 1957 roku arch. kraj. Andrzej Siwiec

Przypisy[edytuj | edytuj kod]