Adam Gilchrist

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Gilchrist
Ilustracja
Reprezentacja Flaga Australia
Styl odbicia leworęczny
styl rzutu praworęczny off break
Testy
Mecze 91
Runy zdobyte 5353
Średnia odbicia 48.66
Setki/pięćdziesiątki 17/24
Najlepszy rezultat 204
Wickety -
Średnia rzutu -
5 wicketów w inningsie
10 wicketów w meczu -
Najlepsze rzucanie -
Catche/stumpingi 350/37
One-day International
Mecze 275
Runy zdobyte 9246
Średnia odbicia 36.97
Setki/pięćdziesiątki 15/52
Najlepszy rezultat 172
Wickety -
Średnia rzutu -
5 wicketów w inningsie -
Najlepsze rzucanie -
Catche/stumpingi 360/46
Z 17 października, 2007
Źródło: Cricinfo.com

Adam Craig (Gilly) Gilchrist (ur. 14 listopada 1971 w Bellingen) – australijski krykiecista grający na pozycji wicket-keepera, ale także znakomity i bardzo agresywny batsman (odbijający), w latach 1996-2008 członek reprezentacji Australii, w 2002 zdobył tytuł "krykiecisty roku".

Gilchrist uważany jest za znakomitego wicket-keepera, ale stał się sławny dzięki jego umiejętnościom jako odbijający. Jego średnia (batting average) wynosi ponad 48[1] co daje mu 45. miejsce na liście najlepszych odbijających wszech czasów, a we wcześniejszym momencie jego kariery jego średnia wynosiła prawie 60[2], co dawało mu drugie miejsce na liście wszech czasów. Równie ważna jak jego średnia jest szybkość, z jaką Gilchrist zdobywa punkty; jego strike rate zarówno w meczach testowych jak i jednodniowych należy do najwyższych na świecie. Już kilkukrotnie w swojej karierze Gilchrist był w stanie całkowicie zmienić przebieg meczu właśnie dzięki swojemu bardzo agresywnemu stylowi gry. Gilchrist zrewolucjonizował koncept batsmana odbijającego na siódmej pozycji, jego średnia i szybkość z jaką zdobywał punkty była lepsza od wielu innych graczy, którzy specjalizowali się jako batsmani.

W anonimowej ankiecie przeprowadzonej pośród czołowych bowlerów świata Gilly otrzymał tytuł "Najbardziej przerażającego batsmana na świecie" ("World's Scariest Batsman"), a w 2007 został uznany za najlepszego australijskiego gracza wszech czasów w meczach jednodniowych[3]. Był pierwszym i jak do tej pory jedynym graczem w historii krykieta, który ma na koncie sto uderzeń za sześć punktów[4]. Jest rekordzistą pod względem "złapanych" batsmanów.

Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

W 2005 Gilchrist został zaproszony przez drużynę baseballową Boston Red Sox do przyłączenia się do niej po zakończeniu kariery w krykiecie[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]