Adam Goldberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam Goldberg
ilustracja
Imię i nazwisko Adam Charles Goldberg
Data i miejsce urodzenia 25 października 1970
Stany Zjednoczone Santa Monica, Kalifornia

Adam Charles Goldberg (ur. 25 października 1970 w Santa Monica, Kalifornia) – amerykański aktor, reżyser, producent oraz kompozytor. Zazwyczaj obsadzany w filmach jako typowy młody nowojorczyk żydowskiego pochodzenia. Ten wizerunek sparodiował w filmie The Hebrew Hammer (2003).

Życiorys[edytuj]

Goldberg urodził się w Santa Monica w Kalifornii, a wychował w okolicach Miami Beach. Jest synem Donny i Earla Goldbergów. Jego ojciec jest Żydem a matka katoliczką irlandzko-francusko-niemieckiego pochodzenia. Goldberg wychowany był w wierze żydowskiej, uczęszczał do szkoły hebrajskiej. Mimo pochodzenia odmówił uczestnictwa w uroczystości bar micwy. Uważał, że taki gest nie byłby szczery z jego strony, a byłby znieważeniem judaizmu. Goldberg zafascynował się aktorstwem po obejrzeniu sztuki Shakespeara wystawionej przez szkolną klasę teatralną. Od tego momentu, jeszcze jako nastolatek, rozpoczął naukę aktorstwa na najróżniejszych warsztatach, m.in. w The Lee Strasberg Theatre Institute[1]. W czasie studiów na Sarah Lawrence Collage można go było zobaczyć w licznych produkcjach teatralnych wystawianych wraz z innymi studentami na kampusie uniwersyteckim.

Kariera[edytuj]

Pierwszą jego dużą rolą na szklanym ekranie była rola Eugina Gimela w filmie "Komik na sobotę" (Mr. Saturday Night, 1992). Natomiast rolą, która na dobre rozpoczęła jego karierę w Hollywood był Mellish – żołnierz piechoty w kasowym filmie Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan (Saving Privete Ryan, r.1998). Goldberg sprawdzał się doskonale w pierwszoplanowych rolach, jak w roli Shultza w serii Head Cases (2005) wytwórni FOX czy The Hebrew Hammer. Jednak najczęściej obsadzany jest w drugoplanowych lecz wyrazistych rolach. Inne pamiętne role w jego karierze to m.in. Jerry – ponury służący Christophera Walkena w thrillerze Armia Boga (The Prophecy, r. 1995), Eddie Menuek – niezrównoważony współlokator z serialu Przyjaciele. Wystąpił także w czterech epizodach obecnie popularnej serii Ekipa, gdzie gra Nicka Rubinstaina, syna zamożnego producenta filmowego. Współpracował również z Danym Castellanetą i Charliem Adlerem i użyczył swojego głosu w filmie Babe: Świnka w mieście (Babe: Pig in the City, r. 1998) i kreskówce produkcji wytwórni FOX Eek! The Cat (1992). Siebie samego grał w dokumencie The Fearless Freaks, opisującym powstawanie i rozwój grupy muzyków z Oklahomy – The Flaming Lips. Z tą grupą łączy go również inny film – Christmas on Mars, produkcja science fiction, w której jest marsjańskim psychiatrą. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialny jest lider grupy The Fearless Freak Wayne Coyne.

W roli reżysera, scenarzysty i producenta Goldberg wystąpił w filmach kinowych: Szkocka i mleko (Scotch and Milk, r.1998), I love your work (2003) oraz w telewizyjnym filmie dokumentalnym Running with the Bulls. Dał się poznać także jako kompozytor muzyki filmowej, którą można usłyszeć w wyprodukowanym przez niego filmach, jak również na płytach z muzyką rock i jazz, wliczając w to płytę Changes nagraną z szanowanym perkusjonistą jazzowym Philem Maturano. Dzięki temu udowodnił, że jego rola artysty nie ogranicza się jedynie do gry aktorskiej, ale jest także poważnym muzykiem oddanym swojej pasji.

Filmografia[edytuj]

Aktor[edytuj]

Reżyser[edytuj]

Montaż[edytuj]

Scenariusz[edytuj]

Producent[edytuj]

Kompozytor[edytuj]

Ścieżka dźwiękowa[edytuj]

  • 2003: I Love Your Work ("Sunday I", "Stopwatch", "Best of Sunday", "Laundry Song")

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]