Adam Latała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Latała
Data i miejsce urodzenia

1942
Wawrzeńczyce

profesor nauk weterynaryjnych
Specjalność: mikrobiologia, biotechnologia
Alma Mater

Wyższa Szkoła Rolnicza we Wrocławiu

Doktorat

1976

Profesura

22 czerwca 1995

Uczelnia

Uniwersytet Opolski
Politechnika Opolska

Adam Latała (ur. 1942 w Wawrzeńczycach) – polski weterynarz, biolog, specjalizujący się w mikrobiologii oraz biotechnologii; nauczyciel akademicki związany z opolskimi uczelniami.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1942 roku w Wawrzeńczycach, w rodzinie włościańskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej wsi, kontynuował naukę w XI Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, które ukończył w 1960 roku[1]. Po pomyślnie zdanym egzaminie maturalnym rozpoczął studia weterynaryjne na Wyższej Szkole Rolniczej we Wrocławiu. Należał do aktywnych działaczy ruchu studenckiego. Był częstym bywalcem klubu studenckiego Pałacyk. Po ukończeniu studiów w 1966 roku został skierowany do pracy w Zielonej Górze. Niedługo potem przeniósł się do Opola, gdzie został kierownikiem oddziału nadzoru sanitarnego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W 1969 roku został kierownikiem Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii w Opolu. Jednocześnie prowadził w wolnych chwilach badania naukowe, których efektem było uzyskanie stopni naukowych: doktora w 1976 roku oraz doktora habilitowanego na wrocławskiej Akademii Rolniczej[2].

W 1990 roku podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, od razu na stanowisku wicedyrektora Instytutu Chemii WSP ds. agrobiochemii i kierownika Zakładu Biologii Stosowanej. W tym czasie starał się podnieść rangę nauk biologicznych i dokonać ich usamodzielnienia. Po uzyskaniu tytułu profesora nauk weterynaryjnych w 1995 roku udało mu się doprowadzić do utworzenia Instytutu Biologii i Ochrony Środowiska, którego został pierwszym dyrektorem. Dzięki powołaniu nowego instytutu udało mu się skonsolidować wszystkie nauki przyrodnicze na UO. W krótkim czasie skupił też kadrę naukową dla nowej placówki, składającej się z 3 doktorów habilitowanych i 11 doktorów. Utworzył nowy kierunek studiów, którym była biologia, mając dla swoich działań poparcie władz uczelni, w tym dziekana Andrzeja Gawdzika oraz prorektora Józefa Musieloka[3]

W 1999 roku odegrał najistotniejszą rolę w utworzeniu, szóstego wydziału w strukturze organizacyjnej Uniwersytetu Opolskiego, którym był Wydział Przyrodniczo-Techniczny. Został wybrany na jego pierwszego dziekana. Jednocześnie kierował Katedrą Biotechnologii i Biologii Molekularnej. W latach 2002-2005 sprawował funkcję prorektora ds. finansów i inwestycji[3]. Ponadto przez pewien czas wykładał na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej[4]. Jest także kierownikiem Katedry Nauk Przyrodniczych oraz Zakładu Mikrobiologii i Biotechnologii Kosmetycznej na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, Opole 2004, s. 394.
  2. S. Nicieja, op. cit., s. 395.
  3. a b S. Nicieja, op. cit., s. 396.
  4. Prof. Adam Latała, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2012-02-27].[martwy link]
  5. Dane PMWSZ w Opolu na rok akademicki 2011/2012.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]