Adam Lipiński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adam Lipiński
Adam Lipiński 2008.jpg
Adam Lipiński (2008)
Data i miejsce urodzenia 11 września 1956
Głubczyce
Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów
Okres od 14 lipca 2006
do 16 listopada 2007
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość
Poprzednik Jacek Tarnowski
Następca Sławomir Nowak
Adam Lipiński signature.png
Odznaczenia
Krzyż Wolności i Solidarności Krzyż Komandorski Węgierskiego Orderu Zasługi (cywilny)

Adam Józef Lipiński (ur. 11 września 1956 w Głubczycach) – polski polityk, działacz Prawa i Sprawiedliwości, ekonomista.

Poseł na Sejm I, IV, V, VI, VII i VIII kadencji, w latach 2005–2007 i od 2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w latach 2006–2007 szef gabinetu politycznego premiera Jarosława Kaczyńskiego, od 2016 pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Eugeniusza i Anieli Lipińskich. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Legnicy, następnie studia na Wydziale Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pracował m.in. w Zakładach Odzieżowych „Hanka” w Legnicy. Działał we wrocławskich strukturach NSZZ „Solidarność” oraz w innych organizacjach opozycyjnych (Studenckim Komitecie Solidarności we Wrocławiu i jako rzecznik legnickiego Komitetu Samoobrony Społecznej). W okresie stanu wojennego ukrywał się, działał w opozycji do 1989. Był m.in. szefem poligrafii Regionalnego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu, współtwórcą organizacji Ruch Społeczny Solidarność, redaktorem kilku wydawnictw książkowych i czasopism (Wydawnictwo Kret, miesięczniki „Konkret”, „Nowa Republika”).

W 1989 był jednym z założycieli stowarzyszenia Centrum Demokratyczne i członkiem Komitetu Obywatelskiego we Wrocławiu. Organizował struktury Porozumienia Centrum na Dolnym Śląsku, w latach 1991–1993 z ramienia tej partii zasiadał w Sejmie I kadencji. Od 1999 był prezesem PC. W 2001 należał do twórców Prawa i Sprawiedliwości, doprowadził do rozwiązania PC. Od początku nieprzerwanie pełni funkcję wiceprezesa PiS.

Od 2001 ponownie sprawuje mandat poselski. W IV kadencji był członkiem Komisji Skarbu i Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz wiceprzewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o działalności lobbingowej. Był redaktorem i wydawcą pisma „Nowe Państwo”.

4 listopada 2005 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za współpracę rządu z parlamentem. 14 lipca 2006 został szefem gabinetu politycznego premiera Jarosława Kaczyńskiego. Z obu stanowisk odwołano go 16 listopada 2007.

26 września 2006 w programie Teraz my! na antenie TVN wyemitowano nagranie rozmowy ministra z Renatą Beger, w której Adam Lipiński ustalał warunki przejścia posłanki Samoobrony do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. W zamian za to Renata Beger chciała objąć stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa, otrzymać pomoc prawną w rozwiązaniu jej spraw sądowych, stanowiska dla członków swojej rodziny oraz zabezpieczenie finansowe na pokrycie weksli wypełnianych przez posłów Samoobrony.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 po raz czwarty uzyskał mandat poselski, startując z 1. miejsca listy PiS w okręgu legnickim. Otrzymał 32 303 głosy, co dało mu pierwsze miejsce wśród kandydatów swojej partii i trzecie w całym okręgu[1]. W wyborach do Sejmu w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał tym razem 25 523 głosy[2]. W 2015 został ponownie wybrany do Sejmu, otrzymując 26 199 głosów[3]. W listopadzie tegoż roku objął kolejny raz funkcję sekretarza stanu w KPRM. 5 października 2016 został powołany na pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnika rządu ds. równego traktowania[4].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

W 2016 został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności[5], także węgierskim Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]