Adam Ożarowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Ożarowski
Ilustracja
Adam Pietrowicz Ożarowski - portret pędzla George’a Dawe’a
Herb
Rawicz
Rodzina

Ożarowscy

Data urodzenia

1776

Data i miejsce śmierci

30 listopada 1855
Warszawa

Ojciec

Piotr Ożarowski

Matka

Marianna Dzierzbicka

Żona

Zofia Starzeńska

Odznaczenia
Order Świętego Aleksandra Newskiego (Imperium Rosyjskie) Order św. Jerzego III klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza II klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętej Anny I klasy (Imperium Rosyjskie) Kawaler Orderu Marii Teresy Order „Pour le Mérite” I Klasa Orderu Orła Czerwonego (Prusy) Kawaler Orderu Świętego Ludwika (Francja) Order Zasługi Wojskowej (wojenny, Bawaria) Order Zasługi Wojskowej (Wirtembergia)

Adam Pietrowicz Ożarowski (ros. Адам Петрович Ожаровский) herbu Rawicz (ur. 1776, zm. 30 listopada 1855, Warszawa) – rosyjski generał kawalerii, hrabia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Piotra Ożarowskiego, polskiego hetmana wielkiego koronnego z nominacji konfederacji targowickiej.

Po śmierci ojca wstąpił do armii Imperium Rosyjskiego. W 1802 roku został awansowany do stopnia pułkownika. Walczył w kampaniach napoleońskich. Odznaczył się w bitwie pod Austerlitz, gdzie m.in. pochwycił francuski sztandar. Był za to odznaczony Orderem św. Jerzego. Po bitwie pod Frydlandem został awansowany do stopnia generał majora i zaliczony do generał-adiutantów. Za udział w kampanii 1812-1814 został awansowany do stopnia generał-lejtnanta.

W 1826 został awansowany do stopnia generała kawalerii, ale już w następnym roku opuścił służbę czynną. W 1833 został członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego. Otrzymał też majątek Tatary (dziś część Lublina) z młynem na rzece, który w 1841 sprzedał swemu plenipotentowi Emanuelowi Grafowi.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mąż Zofii, córki hrabiego Adama Starzeńskiego. Był kochankiem metresy cara Aleksandra I Marii Naryszkiny, córki księcia Antoniego Czetwertyńskiego.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Wg nekrologu w Kurierze Warszawskim[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marek Minakowski: Adam hr. Ożarowski z Ożarowa h. Rawicz. www.sejm-wielki.pl. [dostęp 2019-06-09].