Adam Ożarowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam Ożarowski
Adam Ożarowski
Adam Pietrowicz Ożarowski - Portret pędzla George'a Dawe'a
Rawicz
Rawicz
Data urodzenia 1776
Data śmierci 30 listopada 1855
Miejsce śmierci Warszawa
Rodzina Ożarowscy
Rodzice Piotr Ożarowski
Marianna Dzierzbicka
Małżeństwo Zofia Starzeńska
Dzieci brak
Odznaczenia
Order Orła Białego Order św. Jerzego – III klasy

Adam Pietrowicz Ożarowski (ros. Адам Петрович Ожаровский; 1776 - 30 listopada 1855, Warszawa) – rosyjski generał kawalerii, hrabia.

Był synem Piotra Ożarowskiego, polskiego hetmana wielkiego koronnego z nominacji konfederacji targowickiej. Po ojcu miał prawo do herbu Rawicz.

Po śmierci ojca wstąpił do wojska rosyjskiego. W 1802 roku został awansowany do stopnia pułkownika. Walczył w kampaniach napoleońskich. Odznaczył się w bitwie pod Austerlitz, gdzie m.in. pochwycił francuski sztandar. Był za to odznaczony Orderem św. Jerzego. Po bitwie pod Frydlandem został awansowany do stopnia generał majora i zaliczony do generał-adiutantów. Za udział w kampanii 1812-1814 został awansowany do stopnia generał-lejtnanta.

W 1826 roku został awansowany do stopnia generała kawalerii, ale już w następnym roku opuścił służbę czynną. W 1833 roku został członkiem Rady Stanu Królestwa Polskiego. Otrzymał też majątek Tatary (dziś część Lublina) z młynem na rzece, który w 1841 sprzedał swemu plenipotentowi Emanuelowi Grafowi.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Mąż Zofii, córki Adama, hrabiego Starzeńskiego. Był kochankiem metresy cara Aleksandra I Marii Naryszkin, córki księcia Antoniego Czetwertyńskiego.