Adam Puza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam Puza
Data i miejsce urodzenia 2 stycznia 1951
Szarejki
Poseł V kadencji Sejmu
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość
Okres urzędowania od 19 października 2005
do 12 listopada 2006
Prezydent Ełku
Przynależność polityczna Komitet Obywatelski "Solidarność"
Okres urzędowania od 1990
do 1994
Następca Zdzisław Fadrowski
Starosta powiatu ełckiego
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość
Okres urzędowania od 2002
do 2005
Poprzednik Janusz Nowakowski
Następca Tomasz Andrukiewicz

Adam Jan Puza (ur. 2 stycznia 1951 w Szarejkach) – polski polityk, samorządowiec, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm V kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia ekonomista. W latach 1990–2005 działał w samorządzie terytorialnym w Ełku. Był radnym i prezydentem Ełku z ramienia Komitetu Obywatelskiego w latach 1990–1994. Pracował jako ekspert do spraw rozwoju, zarządzania strategicznego i zarządzania jakością w administracji publicznej w strukturach Organizacji Narodów Zjednoczonych od 1996 do 2004. Przeprowadził 7 wdrożeń ISO w samorządach terytorialnych. Od 1998 do 2001 pełnił funkcję przewodniczącego rady powiatu ełckiego. Od 2002 do 2005 zajmował stanowisko starosty tego powiatu. W tym okresie powiat ełcki został włączony do krajowego programu pilotażowego "Przejrzysta Polska", Adam Puza był także współautorem koncepcji rozwoju regionu EGO (Ełk-Gołdap-Olecko) i przewodniczącym Stowarzyszenia Samorządów EGO. Należy do Prawa i Sprawiedliwości oraz lokalnego ugrupowania Inicjatywa Społeczna "Dobro Wspólne" w Ełku.

W 2005 uzyskał mandat posła na Sejm z listy PiS w okręgu olsztyńskim. W Sejmie V kadencji zasiadał w Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Przewodniczył podkomisji stałej ds. polityki regionalnej oraz podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o Narodowym Planie Rozwoju, należał do podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej.

Mandat poselski utracił z dniem 12 listopada 2006 w związku z wyborem do sejmiku warmińsko-mazurskiego. W sejmiku zasiadł w Komisji Strategii Rozwoju oraz przewodniczy klubowi radnych PiS. W 2010 nie ubiegał się o reelekcję.

Wykłada w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku Filii w Ełku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]