Adam Rysiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Rysiewicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

24 lutego 1918
Wilczyska-Jeżów

Data i miejsce śmierci

24 czerwca 1944
Ryczów

Sekretarz Okręgowego Komitetu Robotniczego w Krakowie
Okres

od 1941
do 1944

Przynależność polityczna

Polska Partia Socjalistyczna

Poprzednik

Józef Cyrankiewicz

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Sprawiedliwy wśród Narodów Świata
Adam Rysiewicz
Adam Michał Rysiewicz
Teodor
Data i miejsce urodzenia

24 lutego 1918
Wilczyska

Data śmierci

22 czerwca 1944

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wojsko Polskie
Gwardia Ludowa WRN

Stanowiska

Komendant krakowskiego zgrupowania GL WRN/OW PPS

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Adam Michał[1] Rysiewicz ps. „Teodor”, „Skiba” (ur. 24 lutego 1918 w Wilczyskach-Jeżowie, zm. 24 czerwca 1944 Ryczów) – działacz socjalistyczny i niepodległościowy. Jeden z przywódców PPS-WRN i Gwardii Ludowej WRN w Małopolsce. Organizator ucieczek z obozu Auschwitz, zginął organizując ucieczkę Józefa Cyrankiewicza.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pomnik obok stacji kolejowej w Ryczowie

Syn Mikołaja Rysiewicza, oficera legionowego, aktywisty ruchu ludowego i Eugenii z domu Krzysztoń. W 1936 r. ukończył II Liceum im. Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu. W 1937 r. rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wstąpił do Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej.

Uczestniczył w wojnie obronnej w 1939 r. W listopadzie 1939 r. przedostał się z okupacji radzieckiej we Lwowie do Krakowa. Rozpoczął działalność w strukturach krakowskiej PPS-WRN. Początkowo organizował przerzuty działaczy PPS do Budapesztu oraz udział w tworzeniu konspiracyjnej prasy PPS-WRN. M.in. redagował pismo „Naprzód”.

Od kwietnia 1941 r. po aresztowaniu Józefa Cyrankiewicza Rysiewicz został mianowany sekretarzem okręgowego komitetu robotniczego PPS-WRN, równocześnie pełnił funkcję sekretarza Miejskiego Komitetu Robotniczego PPS-WRN w Krakowie. Organizował struktury Gwardii Ludowej WRN oraz brał aktywny udział w akcjach dywersyjnych GL m.in. uczestniczył w zniszczeniu kartotek osób przeznaczonych na roboty do Niemiec w krakowskim urzędzie pracy. Od maja 1943 do lutego 1944 r. kierował okręgiem krakowskim GL WRN w zastępstwie rannego, a następnie działającego w partyzantce dowódcę okręgu Mariana Bomby. Zorganizował krakowską strukturę Rady Pomocy Żydom „Żegota”, oraz organizował ucieczki oraz wsparcie dla zbiegów z getta.

Od 1943 r. był jednym z organizatorów Komitetu Pomocy Więźniom Obozów Koncentracyjnych dla utrzymania łączności z obozem Auschwitz, oraz sieci ucieczkowej PPS więźniów z obozu Auschwitz-Birkenau. Osobiście uczestniczył w organizacji ucieczek. Zginął wraz z Józefem Kornasiem i Ryszardem Krogulskim, na stacji kolejowej Ryczów przy przekraczaniu granicy Generalnego Gubernatorstwa w starciu z banschutzami. Organizował wówczas kolejną próbę ucieczki z obozu Auschwitz Józefa Cyrankiewicza.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

  • po śmierci Adama Rysiewicza, stworzony z formowanych przez niego Socjalistycznych Batalionów Śmierci, oddział partyzancki Oddziałów Wojskowych Powstańczego Pogotowia Socjalistów dowodzony przez ppor. Stanisława Długosza ps. „Zamek” nazwano Oddziałami Bojowymi PPS im. towarzysza „Teodora”[2].
  • niedaleko stacji kolejowej w Ryczowie postawiono pomnik z napisem: „W dniu 24 czerwca 1944 r. zginęli w walce z okupantem niosąc pomoc więźniom obozu hitlerowskiego w Oświęcimiu bojowcy PPS Adam Rysiewicz, Józef Kornaś, Ryszard Krogulski”[3]. Jego imię nosi ulica w Krakowie.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Siostra Adama Rysiewicza, Jadwiga Rysiewicz ps. „Zośka”, „Pola” „Mama”, również członek PPS-WRN i łączniczka w oddziałach partyzanckich Gwardii Ludowej WRN była aresztowana przez UB w 1945. Ponownie zagrożona aresztowaniem przedostała się nielegalnie za granicę[4].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]