Adam Woźniak (śpiewak)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Woźniak
Ilustracja
Adam Woźniak jako baron Scarpia w "Tosce"
G. Pucciniego w Operze Śląskiej Bytomiu
w r. 2019
Miejsce urodzenia

Poznań

Typ głosu

baryton

Gatunki

opera

Zawód

śpiewak operowy

Aktywność

od 1998

Zespoły
Teatr Wielki w Poznaniu
Opera Śląska

Adam Woźniak (ur. w Poznaniu) – polski śpiewak operowy (baryton).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Jacka Greszty.

Debiutował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu rolą Zbigniewa w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki. W latach 1999–2001 był związany zawodowo z poznańską sceną operową. W Poznaniu m.in. w roku 2000 wystąpił w Żydówce Jacques’a Halévy’ego w reżyserii Michała Znanieckiego.

W roku 2009 solista wystąpił w widowiskowej Tosce Giacomo Pucciniego w reżyserii Anny Długołęckiej, przygotowanej przez Dariusza Mikulskiego wraz z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Kościele Zbawiciela w Wałbrzychu[1].

W 2013 roku artysta zadebiutował na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth wykonując monolog Wotana z Walkirii oraz duet Holendra i Senty z Holendra Tułacza. Ma w swoim artystycznym dorobku wiele ważnych ról z repertuaru wagnerowskiego i verdiowskiego. Także w roku 2013 brał udział w wykonaniu Stabat Mater Karola Szymanowskiego. Koncert przygotowała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Jerzego Koska w Wałbrzychu[2].

Od roku 2014 artysta jest solistą Opery Śląskiej w Bytomiu. Ponadto współpracuje m.in. z: Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Bałtycką, Operą i Filharmonią Podlaską oraz Teatrem Narodowym w Pradze.

W roku 2017 artysta brał udział w koncercie „Music of the night”[3] organizowanym przez Filharmonię Opolską.

W czerwcu 2017 roku śpiewał w plenerowym, widowiskowym wystawieniu Strasznego Dworu Stanisława Moniuszki, przygotowanej przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze w reżyserii Tomasza Janczaka w ramach I Edycji Karkonoskiego Festiwalu Operowego[4]. W tym samym roku brał udział w koncertowym wykonaniu lirycznej opery Piotra Czajkowskiego Jolanta na Europejskim Festiwalu Muzycznym „Gloria” w Białymstoku (koncert odbył się w auli widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku[5]).

Reżyserzy operowi, z którymi współpracował Adam Woźniak, to m.in.: Henry Arnold(inne języki), Gunter Mayr, Max K. Hoffmann, Laco Adamík, Krzysztof Nazar, Waldemar Zawodziński, Tadeusz Bradecki, Henryk Konwiński, Wiesław Ochman, Maciej Prus, Marek Weiss-Grzesiński, Tomasz Konina, Natalia Babińska, Krzysztof Babiński, Robert Talarczyk, Beata Redo-Dobber, Anna Długołęcka, Olga Iwanowa, Michał Znaniecki, Maria Sartova, Ewelina Pietrowiak, Karolina Sofulak i in.

Artysta kreuje również role z repertuaru operetkowego (Baron cygański, Orfeusz w piekle, Zemsta nietoperza) i musicalowego (My Fair Lady).

Repertuar[edytuj | edytuj kod]

Nagrania z udziałem Adama Woźniaka[edytuj | edytuj kod]

  • Opera Śląska poleca – hity operowe i operetkowe – 2012 Opera Śląska, soliści, chór i orkiestra Opery Śląskiej, dyr. Tadeusz Serafin, CD-ROM Box Music Bytom (w roku 2013 nagranie otrzymało status Złotej Płyty).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. “Tosca” w kościele, publiczność zachwycona [online], walbrzyszek.com [dostęp 2018-01-17] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-17].
  2. Koncert Wielkopostny w Wałbrzychu – „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Jerzego Koska [online], pwm.com.pl [dostęp 2018-01-17] (pol.).
  3. Marzena Rosińska, Music of the night [online], musicofthenight.pl [dostęp 2018-01-17] (pol.).
  4. I Edycja Karkonoskiego Festiwalu Operowego [online] [dostęp 2018-01-17] (pol.).
  5. Europejski Festiwal Muzyczny „Gloria” [online], festiwalgloria [dostęp 2018-01-17] (pol.).
  6. Nowa, prawdziwa Tosca w Operze Śląskiej (relacja subiektywna), „Prostoomuzyce”, 17 listopada 2012 [dostęp 2018-01-17] (pol.).
  7. Alicja Węgorzewska, „Kawaler Srebrnej Róży” [online] [dostęp 2018-01-17] [zarchiwizowane z adresu 2018-01-18] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]