Adam z Małego Mostu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adam z Balsham
Adam z Małego Mostu
Adam Parvipontanus
biskup
Kraj działania  Anglia
Wyznanie Chrześcijaństwo

Adam z Małego Mostu także Adam Parvipontanus i Adam z Balsham (XII w.) – średniowieczny filozof i logik.

Pochodził z Anglii. Nauczał sztuk wyzwolonych w Paryżu między 1138 a 1148. Szkoła, w której nauczał znajdowała się przy Małym Moście (fr. Petit Pont) łączącym Île de la Cité z lewobrzeżnym Paryżem, od którego pochodzi nadany mu później przydomek. Słynął z błyskotliwości, jednak tak jego charakter, jak i styl pisarski, wzbudzały kontrowersje. Późniejsze życie Adama z Małego Mostu nie jest dobrze znane – według niektórych źródeł zmarł ok. 1159, według innych w 1181 jako biskup St Asaph w Walii.

Do jego głównych dzieł należą Ars disserendi, ukończone w 1132, i De utensilibus. Ars disserendi stanowi traktat logiczny, jeden z pierwszych, w których przedstawiona została tzw. logica nova (oparta na poznanych późno pismach Arystotelesa). Dzieło to przedstawia pewne błędy i paradoksy logiczne (m.in. paradoks kłamcy) ujmując je w perspektywie praktyki "sztuki myślenia". Ukazuje, jak unikać błędów i niejasności oraz jak je wykrywać. De utensilibus ma charakter leksykograficzny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter Dronke (red.): A History of Twelfth-Century Western Philosophy. Cambridge University Press, 1992. ISBN 0-521-42907-2. [dostęp 2010-07-16]. (ang.)
  2. Jacques Verger: Adam of Petit Pont. W: André Vauchez (red.): Encyclopedia of the Middle Ages. Routledge, 2000, s. 16. ISBN 1-57958-282-6.