Adaptacja (film 2002)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adaptacja
Adaptation.
Gatunek

komediodramat

Data premiery

6 grudnia 2002 (USA)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

115 min

Reżyseria

Spike Jonze

Scenariusz

Susan Orlean
Charlie Kaufman

Główne role

Nicolas Cage
Meryl Streep
Chris Cooper

Muzyka

Carter Burwell

Zdjęcia

Lance Acord

Wytwórnia

Beverly Detroit
Clinica Estetico
Good Machine
Intermedia Films
Magnet Productions
Propaganda Films

Dystrybucja

Screen Gems
Columbia Pictures

Strona internetowa

Adaptacja – amerykański film z 2002 roku w reżyserii Spike’a Jonze'a.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja Adaptacji rozpoczyna się na planie filmowym Być jak John Malkovich, poprzedniego obrazu Jonze'a. Jej bohaterem jest znany scenarzysta filmowy, Charlie Kaufman (Cage), zmagający się z własną niemocą twórczą. Przerabia na scenariusz książkę redaktorki New Yorkera Susan Orlean (Streep) o Johnie Laroche'u (Cooper), zwariowanym hodowcy orchidei z Florydy. Kaufman miesiącami ślęczy nad maszyną do pisania, nie potrafi jednak zapanować nad tekstem. Mieszka wspólnie z bratem bliźniakiem (ponownie Cage), także próbującym swych sił w filmowym biznesie – Donald tworzy scenariusz sensacyjnego The 3. Podrzuca on Charliemu pomysł śledzenia Susan, co kończy się katastrofą.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Analiza[edytuj | edytuj kod]

Film nawiązuje do książki Susan Orlean – The Orchid Thief. Główni bohaterowie istnieją w rzeczywistości, ale np. realny Kaufman nie ma bliźniaka, co nie przeszkodziło mu podpisać scenariusza Adaptacji także imieniem domniemanego brata. Obaj zdobyli nominację do Oscara za scenariusz adaptowany (choć film tylko nawiązuje do dzieła Orlean), Donald jako pierwsza w historii osoba nieistniejąca naprawdę.

Adaptacja nie posiada linearnej fabuły, ważne dla rozwoju akcji są liczne retrospekcje oraz zapożyczenia z The Orchid Thief.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film otrzymał cztery nominacje do Oscara. Statuetkę dla najlepszego aktora drugoplanowego zdobył Cooper, a nominowani byli także Cage, Streep oraz Charlie i Donald Kaufmanowie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]