Adblock Plus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adblock Plus
Add-on
Logo Adblock Plus
Logo programu
Pierwsze wydanie 2006[1]
Aktualna wersja stabilna [2]
 • 2.6.4 (Firefox & Thunderbird) 22 lipca 2014; 3 lata temu
 • 1.8.5 (Opera, Chrome, Safari) 8 września 2014; 3 lata temu
 • 1.2.1 (Android) 3 kwietnia 2014; 3 lata temu
 • 1.2 (IE) 13 sierpnia 2014; 3 lata temu
Licencja MPL
Strona internetowa

Adblock Plusrozszerzenie dla przeglądarek WWW umożliwiające blokowanie wyświetlania reklam.

Adblock Plus istnieje w wersjach dla przeglądarek Mozilla Firefox (jedno z najpopularniejszych[3]), Opera, Google Chrome, Safari, Internet Explorer, dla systemu Android oraz dla klienta poczty elektronicznej Mozilla Thunderbird.

Historia[edytuj]

Projekt dodatku Adblock rozpoczął w 2002 roku Henrik Aasted Sørensen. W 2005 członek społeczności użytkowników Michael McDonald, zdopingowany zastojem w rozwoju aplikacji (ostatnia stabilna wersja pojawiła się w 2003) stworzył Adblock Plus – nową, znacznie rozszerzoną wersję, opartą na oryginalnym kodzie Adblocka. W styczniu 2006 Wladimir Palant całkowicie przepisał aplikację, czyniąc z niej nowy, samodzielny projekt. Zaletą Adblock Plus była dużo szybsza praca oraz możliwość subskrybowania filtrów blokujących reklamy.

27 listopada 2012 wydano pierwszą wersję stabilną Adblock Plus dla systemu Android[4]. 13 sierpnia 2013 wydano pierwszą stabilną wersję Adblock Plus dla przeglądarki Internet Explorer[5].

Możliwości Adblock Plus[edytuj]

Rozszerzenie umożliwia filtrowanie treści reklamowych w postaci plików graficznych, animacji Flash czy wyskakujących okien z wyświetlanych stron internetowych. Możliwe jest blokowanie całych serwisów, wybranych elementów strony, klas i identyfikatorów CSS wraz z wyszczególnieniem ich atrybutów. Możliwe jest używanie wyrażeń regularnych co bardzo ułatwia tworzenie filtrów.

 • Szybkie usuwanie niepożądanych treści z kodu stron (reklam, bannerów itp.).
 • Tworzenia białych list (dwa symbole @ przed filtrem).
 • Blokowanie na podstawie adresu pojedynczych oraz wielu obiektów (za pomocą systemu wieloznaczników oraz wyrażeń regularnych).
 • Łatwy import i eksport zestawu filtrów.

Eyeo Gmbh, producent Adblock Plus, było krytykowane za odpłatne umieszczenie niektórych wydawców reklam na białych listach[6].

AdBlock i Michael Grundlach[edytuj]

W grudniu 2009 amerykański niezależny programista Michael Grundlach napisał własną wersję rozszerzenia przeznaczoną dla przeglądarki Google Chrome. W 2010 roku na prośbę Apple Inc. dodano wsparcie dla przeglądarki Safari. W 2012 roku AdBlock wspierał już przeglądarki Firefox i Opera. Rozszerzenie nie tyle filtruje załadowaną wcześniej treść, ale w ogóle reklam nie ściąga, co przyczynia się do ograniczenia ruchu w sieci. W odróżnieniu od Adblock Plus (nie dotyczy wersji dla Internet Explorer), automatycznie instaluje swoje filtry. AdBlock jest oprogramowaniem typu open source.

Filterset.G[edytuj]

Filterset.G był zestawem gotowych filtrów do rozszerzeń Adblock oraz Adblock Plus. Jego działalność zakończyła się 3 lutego 2008 w związku z zamknięciem przez właściciela strony z powodów finansowych.

Przypisy

 1. About Adblock Plus (ang.). adblockplus.org. [dostęp 2013-09-24].
 2. Adblock Plus and (a little) more: Releases (ang.). adblockplus.org
 3. Najpopularniejsze rozszerzenia :: Dodatki dla programu Firefox. Mozilla.org.
 4. Adblock Plus 1.0 for Android released (ang.). adblockplus.org, 2012-11-27.
 5. Adblock Plus 1.0 for Internet Explorer released (ang.). adblockplus.org, 2013-08-13.
 6. Darrell Etherington: Google And Others Reportedly Pay Adblock Plus To Show You Ads Anyway (ang.). techcrunch.com. [dostęp 2014-10-10].

Linki zewnętrzne[edytuj]