Adderall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dekstroamfetamina (enancjomer d amfetaminy)

Adderall – nazwa handlowa środka farmaceutycznego stosowanego jako lek pomocniczy w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeń uwagi (ADHD). Zażywany również nielegalnie (w celach nieleczniczych) przez sportowców jako środek dopingujący.

Substancją czynną adderallu są sole amfetaminy, które w większych dawkach powodują poprawę koncentracji, pobudzenie psychoruchowe i zmniejszają znużenie. Amfetamina w dawkach 5–40-krotnie niższych od wywołujących objawy pobudzenia stosowana jest w celach leczniczych. Badania wykazują, że amfetamina w dawkach od 5 mg (dzieci) do 20 mg (dorośli) zamiast pobudzać pacjenta, zmniejsza efekt nadpobudliwości, główny czynnik ADHD.

Lek w wersji „XR”, czyli o powolnym uwalnianiu zawiera amfetaminę w postaci czterech różnych soli amfetaminy, których LADME jest zróżnicowane w czasie. Pozwala to na podawanie preparatu raz na dobę i zmniejsza ewentualne skutki uboczne (m.in. euforię).

Skutki uboczne[edytuj | edytuj kod]

Powszechnie spotykanymi skutkami ubocznymi mogą być:

Mniej powszechne skutki uboczne

Rzadkie skutki uboczne

U osób nadużywających Adderall dodatkowo mogą występować: niepokój, stany paranoidalne, obniżone libido, psychozy i utrata kontaktu z rzeczywistością.

Preparaty

W Polsce Adderall XR jest dostępny w trybie importu docelowego. Klasyfikowany jako lek psychotropowy grupy II-P.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Adderall and Weight Loss: What You Need to Know, Healthline, 30 września 2014 [dostęp 2022-08-23] (ang.).
  2. Adderall Tablets, Drug Reference Encyclopedia [dostęp 2022-08-23] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]