Adeimantos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adeimantos z Koryntu (gr Αδείμαντος) – syn Ocytusa, pochodzący z Koryntu jeden z dowódców floty greckiej podczas inwazji perskich wojsk pod wodzą Kserksesa I na państwa greckie[1]. Stał w silnej opozycji wobec Temistoklesa na naradzie dowódców floty greckiej przed bitwą pod Salaminą (480 p.n.e.). Herodot przytacza następujący dialog[2][3]:

Ty, który nie możesz już dłużej bronić kraju nie jesteś upoważniony do mówienia: Ateńczycy ciągle władają krajem, nasze statki są naszym krajem i naszymi miastami. Temistoklesie, ci którzy staną do Igrzysk przed ich turą zostaną pokonani. – Być może – odparł Temistokles – ale, ci którzy wcale nie podejmą walki, nigdy nie odniosą zwycięstwa. Uderz, ale posłuchaj mnie!

Zgodnie z przekazami Ateńczyków rozpoczął odwrót na samym początku bitwy, jakkolwiek zaprzeczają tej wersji Koryntianie i inni Grecy[4][5].

Jego syn, Aristeus, dowodził wojskami korynckimi w bitwie pod Potidają w 432 p.n.e., która zakończyła zwycięstwem ateńczyków nad oddziałami Koryntu i Potidaji (kolonii Koryntu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. William Smith, Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, 1, Boston, MA, s. 18–19 [1]
  2. A history of Greece: from the earliest times to the Roman conquest By Sir William Smith ​ISBN 0-554-30786-3
  3. The subverting vision of Bulwer Lytton: bicentenary reflections By Allan Conrad Christensen Page 142 ​ISBN 0-87413-856-6
  4. Herodot, Dzieje, VIII, 5, 56, 61, 94
  5. Plutarch, Themistocles, 11