Adelaide (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adelaide
Adelaide Railway Station
Adelaide
Państwo  Australia
Miejscowość Adelaide
Data otwarcia 1856
Dane techniczne
Liczba peronów 9
Kasy czynne
Przejścia nadziemne N
Przejścia podziemne N
Linie kolejowe
Położenie na mapie Australii Południowej
Mapa lokalizacyjna Australii Południowej
Adelaide
Adelaide
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Adelaide
Adelaide
Ziemia34°55′16″S 138°35′44″E/-34,921111 138,595556
Portal Portal Transport szynowy

Adelaide (ang: Adelaide Railway Station) – główna stacja kolejowa w Adelaide, w stanie Australia Południowa, w Australii. Znajduje się w północnej części North Terrace, na zachód od Parliament House. Adelaide Casino jest w części budynku, które nie jest już częścią stacji.

Wszystkie linie wchodzą do stacji od zachodu, i jest to stacja czołowa. Prawie wszystkie pociągi na sieci miejskiej zaczynają lub kończą tu bieg. Ma dziewięć peronów, wszystkie z szerokiego toru. Do 1984 Adelaide była stację końcową dla stanowych i międzystanowych pociągów pasażerskich, ale nie ma już regularnych przewozów kolejowych w Południowej Australii i wszystkich usług międzystanowych są standardowej szerokości toru ze stacji Adelaide Parklands Terminal.

Dzisiaj obsługuje około 40 000 każdego dnia tygodnia. Połowa z tych osób jest w czasie porannych i popołudniowych godzinach szczytu. Darmowe tramwajowe i autobusowe usługi są dostępne z North Terrace na zewnątrz stacji i zapewniają łatwy dostęp do innych części miasta.