Adherbal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adherbal
ilustracja
król Numidii
Okres

od 118 p.n.e.
do 112 p.n.e

Poprzednik

Micypsa

Następca

Jugurta

Dane biograficzne
Data śmierci

112 p.n.e.

Przyczyna śmierci

bratobójstwo

Ojciec

Micypsa

Rodzeństwo

Hiempsal, Jugurta

Adherbal (zm. 112 p.n.e.) – król i współrządca Numidii w latach 118–112 p.n.e.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wraz z bratem Hiempsalem oraz Jugurtą odziedziczył władzę w Numidii po śmierci ojca, Micypsy. Ustalenie zakresu władzy każdego z pretendentów nie zostało dokonane przy udziale Rzymian, jak to miało miejsce w 148 p.n.e., nie powiodła się też próba pokojowego podziału państwa. Po pierwszym spotkaniu spadkobierców, zanim podjęto konkretne decyzje, Hiempsal został zamordowany z polecenia Jugurty. Skłoniło to Adherbala do zbrojnego wystąpienia przeciw mordercy brata, lecz konfrontacja z Jugurtą zakończyła się klęską. Zmuszony do opuszczenia państwa udał się do Rzymu i przedstawił swoje racje przed Senatem. Rzymianie powołali dziesięcioosobową komisję pod kierownictwem Lucjusza Opimiusza, która dokonała podziału państwa w sposób, mający zapobiec konfliktom. Bogatą część wschodnią i nadmorską (wraz z Cyrtą) przydzielono Adherbalowi, zaś urodzajną część zachodnią i południową Jugurcie[1].

Mimo tego podziału walki między współrządcami odżyły w 112 p.n.e. Gdy Jugurta rozpoczął oblężenie Cyrty, Rzymianie interweniowali po raz kolejny, choć bezskutecznie. Poselstwo, w którym udział brał Marek Emiliusz Skaurus, po spotkaniu z Jugurtą wróciło do Rzymu, nie osiągnąwszy porozumienia. Ostatecznie Adherbal poddał miasto za namową rezydujących w nim obywateli Rzymu, został pochwycony przez Jugurtę i zabity[2], a wraz z nim śmierć ponieśli wspierający go kupcy italscy. Wydarzenie to stało się dla Rzymu pretekstem do rozpoczęcia wojny jugurtyńskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Salustiusz, Wojna z Jugurtą, 12.
  2. Liwiusz, Od założenia Miasta, LXIV.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Salustiusz, Wojna z Jugurtą, 10-26.
  • Liwiusz, Od założenia Miasta, LXII, LXIV.
  • D.W. Roller, The world of Juba II and Kleopatra Selene: Royal Scholarship on Rome's African Frontier, Routledge, 2003, s. 21-22.
  • John D. Fage, Roland Olivier: The Cambridge History of Africa. T. 2. Cambridge University Press, 1979, s. 185-186.
  • Adherbal w: Brill's New Pauly, t. I.