Białka adhezyjne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Adhezyny)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Białka adhezyjne, adhezyny, CAM (od ang. cell adhesion molecule), ICAM (od ang. intracellular adhesion molecule) – białka błonowe aktywne w zjawisku przylegania do siebie komórek.

1. W organizmach wielokomórkowych są to białka należące do nadrodziny białek immunoglobulinopodobnych, uczestniczące w interakcjach międzykomórkowych w tkance. Pełnią także istotną rolę w procesie odpowiedzi odpornościowej organizmu, biorąc udział w przyleganiu leukocytów do śródbłonka, ich aktywacji migracji do miejsca zapalenia. Przykładami tego rodzaju białek mogą być:

  • PECAM-1 (CD31) – wiąże ze sobą komórki śródbłonka oraz wyznacza drogę leukocytów przez śródbłonek
  • cząsteczki ICAM – uczestniczą w procesach zapalnych, wiążąc leukocyty
  • MAdCAM-1 – adhezyna występująca na powierzchni błon śluzowych

2. Adhezyny bakteryjne są białkami powierzchniowymi komórek bakteryjnych odpowiedzialnymi za łączenie się tych komórek z komórkami gospodarza. Z klinicznego punktu widzenia adhezyny te są niezwykle istotne, gdyż umożliwiają kolonizację organizmu przez bakterie patogenne – z drugiej jednak strony odpowiadają za zasiedlanie organizmu przez mikroflorę fizjologiczną (na przykład jelitową). Ochronne znaczenie tej mikroflory wynika częściowo z faktu blokowania receptorów na komórkach organizmu przed łączeniem się z adhezynami drobnoustrojów patogennych.

Adhezyny bakteryjne, po połączeniu się z właściwym im receptorem, mogą indukować transkrypcję określonych genów. Białka adhezyjne mikroorganizmów można podzielić na:

  • pile – rodzaj wyrostków komórek bakteryjnych
  • fimbrie – inny rodzaj wyrostków komórek bakteryjnych
  • białka niepilusowe – występujące bezpośrednio na powierzchni komórki bakteryjnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]