Adidas Telstar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy piłki do gry w piłkę nożną. Zobacz też: Telstar.
Adidas Telstar
Symbol piłki nożnej, oparty na modelu Telstar

Adidas Telstarpiłka do gry w piłkę nożną wyprodukowana przez firmę Adidas w roku 1970 i mająca swoją premierę na mistrzostwach świata w 1970. Była pierwszą oficjalną piłką mistrzostw. Piłką tą, jako jedną z dwóch modeli, oprócz Adidas Telstar Durlast, rozgrywano mistrzostwa świata w 1974[1]. Nazwana od satelity Telstar 1.

Historia i znaczenie[edytuj]

Piłka była wykonana ze skóry. Składała się z 12 czarnych pięciokątów i 20 białych sześciokątów i była najbardziej okrągłą piłką w tamtych czasach[2]. Wygląd dostosowany był do czarno-białych transmisji telewizyjnych, jako że mistrzostwa świata w Meksyku były pierwszymi, z których przeprowadzano bezpośrednie relacje telewizyjne[3]. Do tego faktu nawiązywała nazwa, będąca skrótem od „television star”. Stylistyka piłki do dziś utrzymuje się jako symbol przedmiotu, a tak zdobiony sprzęt, potocznie w języku polskim zwany biedronką, jest wciąż produkowany.

Budowa i zmiany w 1974[edytuj]

Wykonana ze skóry bez specjalnie reklamowanego dodatku. Czasem mylona z modelem z roku 1974 Adidas Telstar Durlast, bo w 1974 grano oboma rodzajami, a wizualnie identyczna poza pokryciem w 1974 poliuretanem dodanym jako osłona przeciwko wodzie i uszkodzeniom mechanicznym (np. zadrapaniom).

Przypisy

  1. Official World Cup Durlast Soccer Ball (ang.). [dostęp 26/06/2010].
  2. Official World Cup Telstar Match Soccer Ball (ang.). [dostęp 26/06/2010].
  3. The History of the Official World Cup Match Balls (ang.). [dostęp 26/06/2010].