Administratura apostolska Harbinu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Administratura apostolska Harbinu
天主教愛沙尼亞宗座署理區
Ilustracja
katedra
Państwo  Chiny
Siedziba Harbin
Data powołania 28 maja 1931
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia zależna bezpośrednio od Stolicy Apostolskiej
katedra Katedra Najświętszego Serca Jezusa w Harbinie
Administrator apostolski ks. Joseph Zhao Hongchun (趙宏春)
Położenie na mapie Heilongjiangu
Mapa lokalizacyjna Heilongjiangu
Harbin
Harbin
Położenie na mapie Chin
Mapa lokalizacyjna Chin
Harbin
Harbin
Ziemia45°45′N 126°38′E/45,750000 126,633333

Administratura apostolska Harbinu (łac. Apostolica Administratio Harbinus, chin. 天主教愛沙尼亞宗座署理區) – rzymskokatolicka administratura apostolska ze stolicą w Harbinie w prowincji Heilongjiang, w Chińskiej Republice Ludowej. W nomenklaturze Patriotycznego Stowarzyszenie Katolików Chińskich nosi nazwę diecezja Heilongjiang.

Historia[edytuj | edytuj kod]

28 maja 1931, za pontyfikatu papieża Piusa XI, erygowano administraturę apostolską Harbinu. Dotychczas wierni z tych terenów należeli do wikariatu apostolskiego Syberii (obecnie diecezja Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku w Rosji). Początkowo urząd administratora apostolskiego pełnili delegaci apostolscy w Chinach.

Od zwycięstwa komunistów w chińskiej wojnie domowej w 1949 administratura, podobnie jak cały prześladowany Kościół katolicki w Chinach, nie może normalnie działać. Nowe władze państwowe postanowiły scalić wszystkie jednostki kościelne w prowincji Heilongjiang. W latach 1959 - 1983 istniała więc diecezja harbińska, po czym zmieniono nazwę na diecezja Heilongjiang. Działania te przeprowadzano bez zgody papieża, więc z punktu widzenia prawa kanonicznego były one nielegalne i nieważne[1].

W latach 1959 – 1992 diecezją Heilongjiang zarządzał mianowany przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich antybiskup.

Pierwszy znany administrator apostolski z Kościoła podziemnego (wiernego papieżowi) ks. Joseph Zhao Hongchun objął urząd w 2011. W 2012, w opozycji do niego, Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich mianowało na biskupa Heilongjiang Josepha Yue Fushenga. Yue Fusheng nie jest uznawany przez Stolicę Apostolską za prawowitego ordynariusza[1].

Administratorzy apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Antybiskupi Harbinu i Heilongjiang[edytuj | edytuj kod]

Ordynariusze mianowani przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich nieposiadający mandatu papieskiego:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]