Administratura apostolska Uzbekistanu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Administratura apostolska Uzbekistanu
Ilustracja
Mapa administratury apostolskiej
Państwo  Uzbekistan
Siedziba Taszkent
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Metropolia bezpośrednio do Rzymu
Katedra diecezjalna Prokatedra Najświętszego Serca Pana Jezusa w Taszkencie
Administrator apostolski Jerzy Maculewicz OFMConv
Dane statystyczne
Liczba wiernych 4 000[1]
Liczba kapłanów
• w tym zakonnych

8
Liczba parafii 5
Powierzchnia 447 400 km²
Położenie na mapie Uzbekistanu
Ziemia41°18′19,87″N 69°17′45,71″E/41,305520 69,296030
Strona internetowa

Administratura apostolska Uzbekistanu (łac.: Apostolica Administratio Usbekistanianus, ros.: Апостольская администрация Узбекистан) - katolicka jednostka podziału administracyjnego Kościoła katolickiego w Uzbekistanie, obejmująca swoim zasięgiem cały kraj. Siedziba administratora apostolskiego znajduje się w prokatedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Taszkencie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chrześcijaństwo w Azji Środkowej pojawiło się w III w., jednak jego rozwój nastąpił dopiero w XIX w. po przyłączeniu Uzbekistanu do Imperium Rosyjskiego. Wspólnotę katolików tworzyli głównie Polacy, Litwini przesiedleni tu przez władze carskie. Wraz z nadejściem władzy radzieckiej w latach 20. XX w. Kościół katolicki musiał zejść do podziemia.

Do przełomu doszło dopiero po upadku ZSRR w 1991 r. W tym samym roku utworzono administraturę apostolską w Karagandzie, która objęła swoim zasięgiem obszar środkowej Azji, w tym Uzbekistanu. 29 września 1997 r. papież Jan Paweł II dokonał podziału administratury apostolskiej w Karagandzie, wydzielając z niej misję sui iuris Uzbekistanu[2]. Obecnie swoją posługę duchową w tym kraju sprawują franciszkanie z polskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.

1 kwietnia 2005 r. misja sui iuris została podniesiona do rangi administratury apostolskiej przez papieża Jana Pawła II. Była to jedna z ostatnich decyzji papieża przed jego śmiercią[3].

Administratorzy apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Parafie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]