Administratura apostolska dla wiernych katolickich obrządku bizantyjskiego w Kazachstanie i Azji Środkowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Administratura apostolska dla wiernych katolickich obrządku bizantyjskiego w Kazachstanie i Azji Środkowej
kaz. Қазақстан мен Орта Азиядағы Византия католиктік сеніміне арналған апостолдық әкімшілік
Ilustracja
Państwo  Kazachstan
Siedziba Seal of Karaganda, Kazakhstan.png Karaganda
ул. Пища 1, 100022
Data powołania 1 czerwca 2019
Wyznanie katolickie
Kościół Ukraiński Kościół Greckokatolicki
Podległa bezpośrednio Stolicy Apostolskiej
Cerkiew Opieki Matki Boskiej
Administrator apostolski Vasyl Hovera
Dane statystyczne (2019)
Liczba wiernych
• odsetek wiernych
10 tys.
0,1
Liczba kapłanów 8
Liczba osób zakonnych 5
Liczba parafii 6
Położenie na mapie Kazachstanu
Mapa konturowa Kazachstanu, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Administratura apostolska dla grekokatolików w Kazachstanie i Azji Środkowej”
Ziemia49°50′N 73°10′E/49,833333 73,166667
Strona internetowa

Administratura apostolska dla wiernych katolickich obrządku bizantyjskiego w Kazachstanie i Azji Środkowej (łac. Apostolica Administratio; ros. Апостольское управление для византийских католиков в Казахстане и Средней Азии) – administratura apostolska dla katolików obrządku bizantyjskiego w Kazachstanie i podległa bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, utworzona 1 czerwca 2019 przez papież Franciszka[1]. Obejmująca swym terytorium cały Kazachstan i Azję Środkową. Siedziba administratora znajduje się w przy Cerkwi pw. Opieki Matki Boskiej w Karagandzie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Istnieją sporadyczne informacje o obecności katolików obrządku bizantyjskiego w Azji Środkowej od XVII wieku. Ale przede wszystkim w XX wieku można mówić o znacznym wzroście ich liczby, zwłaszcza po masowych deportacjach przeprowadzonych przez reżim sowiecki w latach 19301940.

Według niektórych szacunków w latach 19391953 około 150 tysięcy ukraińskich grekokatolików zostało wygnanych w Azji Środkowej – zwłaszcza w Kazachstanie. Razem z nimi około 150 kapłanów – w tym bp. Ołeksandr Chira i błogosławieni ks. Aleksy Zarycki oraz ks. Nikita Budka.

Po amnestii ogłoszonej na fali zmian politycznych, które nastąpiły w 1953 wraz ze śmiercią Józefa Stalina. Katolicka obecność grekokatolików na tych ziemiach została znacznie zmniejszona, ale pozostała stała. Inicjatywy duszpasterskie były ukrywane, ale wraz z upadkiem komunizmu w 1991, mogły one nabrać charakteru normalności. Parafie greckokatolickie powstały w Karagandzie, Pawłodar, Astanie, Satpayev, Sziderty i Ałmaty oraz w kilkunastu wspólnotach w innych miejscach. Według aktualnych szacunków w obrządku bizantyjskim, katolickich wiernych w regionie Azji Środkowej jest około 10 tys.

W 1991 duszpasterstwo wiernych katolickich obrządku bizantyjskiego zostało powierzone biskupowi Janowi Pawłowi Lengaadministratorowi apostolskiemu w Kazachstanie i Azji Środkowej. W latach 1996–2002 kompetencje te sprawował bp. mgr inż. Wasyl Medwitbazylianin, jako wizytator apostolski wiernych greckokatolickich w Kazachstanie i Azji Środkowej.

1 czerwca 2019 papież Franciszek ustanowił Administraturę apostolską z siedzibą w Karagandzie dla wiernych Kościoła katolickiego obrządku bizantyjskiego w Kazachstanie i Azji Środkowej, zwanego także Ukraińskim Kościołem Greckokatolickim, obejmującą swoim zasięgiem cały Kazachstan i kraje Azji Środkowej[2].

Jednocześnie Administratorem apostolskim dla wiernych obrządku bizantyjsko-ukraińskiego papież mianował ks. mitrata Vasyla Hovera[3] – dotychczasowego duszpasterza i delegata Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich dla wiernych greckokatolickich w Kazachstanie i Azji Środkowej.

Administratorzy apostolscy[edytuj | edytuj kod]

Parafie[edytuj | edytuj kod]

  • Astana – Parafia Greckokatolicka św. Józefa Oblubieńca
  • Ekibastuz – Parafia Greckokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
  • Karaganda – Parafia Greckokatolicka Opieki Matki Boskiej
  • Pawłodar – Parafia Greckokatolicka św. Apostołów Piotra i Pawła
  • Satpayev – Parafia Greckokatolicka świętego Proroka Eliasza

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja o erygowaniu Administratury Greckokatolickiej w Biuletynie watykańskim, press.vatican.va [dostęp 2019-06-03].
  2. Apostolic Administration of Kazakhstan and Central Asia, Faithful of Byzantine Rite, catholic-hierarchy.org [dostęp 2019-11-19].
  3. Father Vasyl Hovera, catholic-hierarchy.org [dostęp 2019-06-01].