Adolf Hühnlein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adolf Hühnlein stoi za Hitlerem po prawej stronie

Adolf Hühnlein (ur. 12 listopada 1881 w Neustadt bei Coburg, zm. 18 czerwca 1942 w Monachium) – niemiecki polityk oraz żołnierz, dowódca korpusu NSKK od 1934 do chwili śmierci w 1942 roku.

Urodził się w 1881 roku, brał udział walkach podczas I wojny światowej, za co dwukrotnie otrzymał krzyż żelazny drugiej klasy. W 1923 roku uczestniczył w puczu monachijskim. Wówczas został członkiem partii NSDAP. W 1942 roku otrzymał pośmiertnie Order Niemiecki.

Pod dowództwem Hühnleina wszyscy kierowcy w Niemczech mieli należeć do NSKK, którą Heinrich Himmler włączył w struktury SS. Hühnlein był także utalentowanym kierowcą, biorącym udział w wielu wyścigach oraz organizatorem wielu rajdów na terenie Niemiec. Mimo jego związków z motoryzacją nie był popularny wśród niemieckich kierowców krytykujących go m.in działalność partyjną, agitację w NSKK, upolitycznienie korpusu a także publiczne okazywanie więzi z nazistami. Jednym z głównych krytyków działalności Hühnleina był kierowca rajdowy, Bernd Rosemeyer, jeden z najlepszych kierowców rajdowych lat 30. XX wieku, który w 1936 roku otrzymał tytuł najlepszego kierowcy roku, wygrywał także liczne zawody z serii Grand Prix. Po śmierci Rosemeyera w 1938 roku protesty w NSKK ustały a sam korpus przetrwał do końca II wojny światowej w 1945 roku.

Adolf Hühnlein zmarł w Monachium w 1942 roku wieku 62 lat.