Adolf Kolping

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiony
Adolf Kolping
Adolph Kolping
prezbiter
wyznawca
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

8 grudnia 1813
Kerpen

Data i miejsce śmierci

4 grudnia 1865
Kolonia (Niemcy)

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

27 października 1991
Rzym
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

4 grudnia

Szczególne miejsca kultu

Kolonia

Adolf Kolping, właśc. niem. Adolph Kolping (ur. 8 grudnia 1813 w Kerpen, zm. 4 grudnia 1865 w Kolonii) – niemiecki duchowny katolicki, założyciel Kolońskiego Związku Katolickich Czeladników, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego, patron organizacji Dzieło Kolpinga.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Adolf Kolping urodził się 8 grudnia 1813 roku w niemieckim miasteczku Kerpen koło Kolonii. Pochodził z ubogiej, wielodzietnej rodziny. Po ukończeniu szkoły podstawowej chciał kontynuować naukę, co jednak nie było możliwe z powodu trudnej sytuacji materialnej. W wieku 13 lat rozpoczął pracę w zakładzie szewskim,  początkowo jako uczeń, a później wykwalifikowany pracownik. Pracując przez 10 lat jako szewc, cały czas marzył o tym, by zostać księdzem. To marzenie udało mu się zrealizować dzięki pomocy życzliwych ludzi. Dzięki ich finansowemu wsparciu ukończył szkołę średnią, odbył studia teologiczne i 13 kwietnia 1845 r. przyjął święcenia kapłańskie. Kiedy rozpoczął pracę w swojej pierwszej parafii w Elberfeld (dziś dzielnica Wuppertalu), w rozwijającym się wówczas Zagłębiu Ruhry, spotkał się z trudną sytuacją społeczną mieszkańców. Bieda i ubóstwo wśród rzemieślników i robotników boleśnie dotykały młodego księdza. Dlatego włączył się w działalność katolickiego stowarzyszenia młodzieży czeladniczej założonego przez nauczyciela Johanna Breuera. Dostrzegł w nim szansę na przyczynienie się do likwidacji materialnego, a także duchowego i moralnego ubóstwa. Wkrótce został jego duchowym opiekunem, a z czasem faktycznym kierownikiem. W 1849 r. został wikarym w katedrze w Kolonii. Tam jeszcze mocniej propagował tworzenie związków młodzieży. 6 maja 1849 roku założył Koloński Związek Katolickich Czeladników, który stał się zalążkiem dzisiejszego Dzieła Kolpinga.

 Osobny artykuł: Dzieło Kolpinga.

Ks. Kolping uważał, że tego typu związki są wielką szansą dla młodych ludzi, zwłaszcza tych, którzy w poszukiwaniu pracy opuścili swoje rodziny i byli zdani tylko na siebie w rozwiązywaniu codziennych problemów. Aby chronić ich przed bezdomnością tworzył dla nich bursy oraz by chronić ich przed osamotnieniem oraz zagrożeniami moralnymi tworzył dla nich związki, w których panowała rodzinna atmosfera. Chciał, by związki istniały wszędzie tam, gdzie znajdują się młode osoby potrzebujące wsparcia i tworzeniu ich poświęcił swoje życie. W krótkim czasie założył wiele nowych związków, nie tylko w Niemczech, ale także w Austrii, Belgii, Szwajcarii, na Węgrzech i w innych krajach. Zakładał też bursy, kasy chorych, kasy oszczędnościowe, szkoły wieczorowe i świetlice. Wygłaszał setki kazań, wydawał publikacje i pisał artykuły propagujące społeczną naukę Kościoła, pisał również wiersze. W swoich działaniach łączył tradycyjne formy miłosierdzia z nowocześnie zorganizowaną samopomocą społeczną. Kochał młodych, a oni odwdzięczali się nazywając go swoim ”Ojcem”.[1]

Zmarł w opinii świętości 4 grudnia 1865 w Kolonii, w wieku 52 lat. Został pochowany w kolońskim Kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Papież Jan Paweł II nawiedził grób ks. Kolpinga w Kolonii dwa razy – był tam najpierw jako kardynał z Krakowa w 1978 r.[2], a następnie 15 listopada 1980 r. podczas swej 1. podróży apostolskiej do Niemiec[3]. Adolf Kolping został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Rzymie 27 października 1991. Zaliczany jest do jednych z najważniejszych przedstawicieli społecznej nauki Kościoła z czasów przed opublikowaniem przez papieża Leona XIII encykliki Rerum novarum.

Dzieło Adolfa Kolpinga przetrwało jako międzynarodowa wspólnota katolików funkcjonująca w 61 krajach na świecie. Dzieło Kolpinga tworzą katolickie stowarzyszenia zwane Rodzinami Kolpinga, zakładane przy parafiach i realizujące działania społeczne na rzecz lokalnych społeczności. W Polsce funkcjonuje ponad 40 Rodzin Kolpinga zrzeszonych w Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce[4].

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest za Martyrologium Rzymskim w dzienną pamiątkę śmierci[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ks. Adolph Kolping.https://www.kolping.pl/ks-adolph-kolping.html
  2. Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce, Wędka jest bardziej potrzebna niż ryba, „Biuletyn Dzieła Kolpinga w Polsce”, ISSN 1426-823X.
  3. Gabriel Turowski (oprac.): Jan Paweł II dzień po dniu: ilustrowane kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978-2005. T. 1. Kraków: Biały Kruk, 2005, s. 98–100. ISBN 83-88918-67-2. (pol.).
  4. Dzieło Kolpinga Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce.
  5. Adolph Kolping. Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2012-01-24]. (niem.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adolf Kolping (1813–1865). Kolping-Kłodawa. [dostęp 2012-01-24].
  • Ks. Kazimierz Hoła: Błogosławiony Adolf Kolping i jego Dzieło. Wyd: Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]