Adolf Wittelsbach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Adolf Wittelsbach (ur. 27 września 1300 Wolfratshausen - zm. 29 stycznia 1327 Neustadt an der Weinstraße) - tytularny hrabia Palatynatu Reńskiego. Nazywany Adolf der Redliche, co tłumaczy się jako Adolf Gadatliwy

Syn księcia Górnej Bawarii i Palatynatu Rudolfa I Wittelsbacha i Matyldy Nassau. Jego dziadkami byli: książę Górnej Bawarii Ludwik II Wittelsbach i Matylda Habsburg oraz król niemiecki Adolf i Imagina von Isenburg-Limburg.

W 1313 roku ojciec Adolfa podpisuje wraz z bratem Ludwikiem porozumienie mające zakończyć wojnę domową. Rudolf otrzymuje Palatynat zaś Ludwik Górną Bawarię. Po wyborze Ludwika na cesarza rzymskiego i dalszych konfliktach między braćmi, cesarz zajmuje Palatynat, a Rudolf wraz z synami udaję się na emigrację. Rudolf umiera w 1319 roku. Adolf zostaje tytularnym hrabią Palatynatu Reńskiego. Tytuł ten uprawnia go do udziału w elekcji cesarskiej. Adolf nie mogąc porozumieć się z wujem, nadal przebywa na emigracji.

W 1320 roku żeni się z Irmengard von Öttingen, córką hrabiego Ludwika VI von Öttingen. Para miała czwórkę dzieci:

  • Ruprechta (1325-1398) - elektora Palatynatu Reńskiego
  • Adolfa
  • Fryderyka
  • córkę

Adolf umiera w 1327 roku, jego następcą zostaje brat Rudolf II Wittelsbach. Bracia Adolfa podpisują z wujem porozumienie w 1329, na mocy którego Ludwik wycofuje się z Palatynatu przekazując władzę Rudolfowi.

Poprzednik
Rudolf I Wittelsbach
Armoiries Bavière-Palatinat.svg hrabia Palatynatu
1319-1327
Armoiries Bavière-Palatinat.svg Następca
Rudolf II Wittelsbach