Adolfo López Mateos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Adolfo López Mateos
Lopez Mateos.jpg
Data i miejsce urodzenia 26 maja 1910
Atizapán de Zaragoza
Data i miejsce śmierci 22 września 1969
miasto Meksyk
Flaga Meksyku
Prezydent Meksyku
Okres od 1 grudnia 1958
do 30 listopada 1964
Przynależność polityczna Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna
Poprzednik Adolfo Ruiz Cortines
Następca Gustavo Díaz Ordaz
Odznaczenia
Kollana Orderu Orła Azteków (Meksyk)

Adolfo López Mateos (ur. 26 maja 1910, zm. 22 września 1969) – prezydent Meksyku w latach 1958-1964. Jego kadencja charakteryzowała się przyśpieszonym rozwojem gospodarczym kraju oraz kontynuacją reformy rolnej.

Z zawodu bibliotekarz i nauczyciel hiszpańsko-amerykańskiej literatury. Karierę polityczną rozpoczął od przedstawicielstwa Meksyku przy ONZ. W latach 1946-1952 był senatorem. Później został sekretarzem generalnym Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej. Jako minister pracy wyspecjalizował się w rozwiązywaniu sporów zbiorowych, dzięki jego zaangażowaniu udało się doprowadzić do zawarcia układu ze Stanami Zjednoczonymi regulującego kwestie obcej siły roboczej i imigracji.

W okresie jego rządów, PRI na krótko przesunęła się ponownie w lewą stronę. Nowy rząd rozdał obywatelom 12 milionów hektarów ziemi, wykupił udziały spółek zagranicznych w przemyśle (jednocześnie koniunktura gospodarcza przyciągała zagranicznych inwestorów), rozbudował system opieki socjalnej i medycznej oraz zapoczątkował budownictwo społeczne[1]. Hasłem rządów Mateosa było zdanie "Skłaniam się ku lewicy, lecz w ramach konstytucji"[1]. Mimo poglądów wydalił ze związków zawodowych nauczycieli i kolejarzy ich dotychczasowe komunizujące przywództwo a do więzienia trafił działacz komunistyczny i artysta Juan Alfar Siqueiros[1].

Mimo oskarżeń o korupcję López w czasie swojej kadencji prezydenckiej wspierał wzmożony rozwój przemysłowy Meksyku, rozszerzył zakres reformy rolnej a także zapoczątkował kampanię walki z analfabetyzmem.

Przypisy

  1. a b c Podróże Marzeń "Meksyk" Biblioteka Gazety Wyborczej ISBN 83-60174-00-8 str. 69-70