Adolfo López Mateos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adolfo López Mateos
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 maja 1910
Atizapán de Zaragoza

Data i miejsce śmierci

22 września 1969
Meksyk

Prezydent Meksyku
Okres

od 1 grudnia 1958
do 30 listopada 1964

Przynależność polityczna

Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna

Poprzednik

Adolfo Ruiz Cortines

Następca

Gustavo Díaz Ordaz

Odznaczenia
Łańcuch Orderu Orła Azteckiego (Meksyk) Łańcuch Orderu Nilu (Egipt) Wielki Łańcuch Orderu Sikatuny (Filipiny) Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski

Adolfo López Mateos (ur. 26 maja 1910 w Atizapán de Zaragoza, zm. 22 września 1969 w Meksyku) – prezydent Meksyku w latach 1958-1964. Jego kadencja charakteryzowała się przyśpieszonym rozwojem gospodarczym kraju oraz kontynuacją reformy rolnej.

Z zawodu bibliotekarz i nauczyciel hiszpańsko-amerykańskiej literatury. Karierę polityczną rozpoczął od przedstawicielstwa Meksyku przy ONZ. W latach 1946-1952 był senatorem. Później został sekretarzem generalnym Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej. Jako minister pracy wyspecjalizował się w rozwiązywaniu sporów zbiorowych, dzięki jego zaangażowaniu udało się doprowadzić do zawarcia układu ze Stanami Zjednoczonymi regulującego kwestie obcej siły roboczej i imigracji.

W okresie jego rządów, PRI na krótko przesunęła się ponownie w lewą stronę. Nowy rząd rozdał obywatelom 12 milionów hektarów ziemi, wykupił udziały spółek zagranicznych w przemyśle (jednocześnie koniunktura gospodarcza przyciągała zagranicznych inwestorów), rozbudował system opieki socjalnej i medycznej oraz zapoczątkował budownictwo społeczne. Hasłem rządów Mateosa było zdanie: „Skłaniam się ku lewicy, lecz w ramach konstytucji”. Mimo poglądów wydalił ze związków zawodowych nauczycieli i kolejarzy ich dotychczasowe komunizujące przywództwo a do więzienia trafił działacz komunistyczny i artysta Juan Alfar Siqueiros[potrzebny przypis].

Mimo oskarżeń o korupcję López w czasie swojej kadencji prezydenckiej wspierał wzmożony rozwój przemysłowy Meksyku, rozszerzył zakres reformy rolnej a także zapoczątkował kampanię walki z analfabetyzmem.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grand Collar of the Order of the Nile. JOMSA 1988. s. 21. [dostęp 2016-04-18].
  2. Briefer: Diplomatic relations between the Philippines and Mexico. gov.ph. [dostęp 2016-04-18]. (ang.).
  3. Wojciech Stela: Polskie ordery i odznaczenia (Vol. I). Warszawa: 2008, s. 49.