Adolphe Nourrit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adolphe Nourrit
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 marca 1802
Montpellier
Data i miejsce śmierci 8 marca 1839
Neapol
Przyczyna śmierci samobójstwo
Zawód, zajęcie śpiewak operowy

Adolphe Nourrit (ur. 3 marca 1802 w Montpellier, zm. 8 marca 1839 w Neapolu) – francuski śpiewak klasyczny, tenor.

Nourrit był synem innego znanego śpiewaka, Louisa Nourrita, kształcił się jednak bez wiedzy ojca i zadebiutował w roku 1821. Swojego ojca zastąpił zaś w paryskiej Operze w roku 1825. Śpiewał we wszystkich ważniejszych prawykonaniach oper Gioacchina Rossiniego, Daniela François Esprita Aubera, Jacques'a François Élie Fromentala Halévy'ego oraz Giacoma Meyerbeera.

Rossini specjalnie dla niego napisał partię Néoclesa w Oblężeniu Koryntu, a Halévy rolę Eleazara w Żydówce. Śpiewak występował również w Wilhelmie Tellu podczas światowej prapremiery tej opery. W 1838 roku Donizetti skomponował operę Poliuto, której partia tytułowa była przeznaczona dla Nourrita; do wykonania jej jednak nie doszło, bowiem król Ferdynand II zakazał wystawienia utworu uznając go za bluźnierczy[1].

Był szczególnie ceniony ze względu na dramatyzm, kunszt wokalny, muzykalność i sceniczną inteligencję. Należał do ważniejszych ludzi opery swoich czasów, toteż gdy kierownictwo Opery zatrudniło w 1837 roku Gilberta Dupreza, poczuł się tym ciężko obrażony. Opuścił Paryż i wybrał się na tournée po Belgii, południowej Francji i Włoszech, gdzie w Neapolu popełnił samobójstwo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Kamiński: Tysiąc i jedna opera. T. I. Kraków: PWM, 2008, s. 362. ISBN 978-83-224-0901-5.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]