Przejdź do zawartości

Adon Olam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Adon Olam (Pan Świata)hymn śpiewany na zakończenie dnia Kol Nidre, rozpoczęcie nabożeństwa w Jom Kipur oraz przy łożu śmierci. Kończy się słowami W Jego ręce oddaję ducha mego, kiedy udaję się na spoczynek i kiedy powstaję. A z moją duszą, ciało moje: Bóg jest ze mną, nie boję się niczego!.

Pełna wersja tłumaczenia (Tel Aviv Muzeum Diaspory)

Adon Olam
transkrypcja tłumaczenie
Adon Olam Aszer malach beterem kol jecir niwra leet nasa wechefco kol azaj melech szmo nikra.

Weacharej kichlot hakol lewado jimloch nora wehu haja wehu howe wehu jihje betifara.

Wehu echad weejn szeni lehamszil lo lehachwira bli reszit bli tachlit welo haoz wehanisra.

Wehu ejli wechaj goali wecur chewli beet cara wehu nisi umanos li menat kosi bejom ekra.

Bejado afkid ruchi beet iszan weaira weim ruchi gewijati Adonai li welo ira.

Pan świata który królował, władał nim stworzone zostało jakieś stworzenie. A od stworzenia wszystko według jego woli (dlatego) nazywa się królem Stworzenia bo nade wszystko.

On jeden włada w strasznej swej mocy On jest przeszłością i teraźniejszością i On będzie (w przyszłości) w swej wspaniałości.

On jest jedyny i nie ma drugiego który byłby podobny do niego I do którego można by go porównać bez początku i bez końca(końcowego celu) I On ma potęgę(wielką moc) i władzę(urząd) I on jest moim Bogiem i moim Zbawcą i moją opoką chwili nieszczęścia.

Jest moją dumą i moją ucieczką(jest) moim pucharem (pociechy) Gdy o nią zawołam, poproszę. W jego ręce złożę moją duszę a (nawet) kiedy śpię-nie lękam się. Moje ciało jest z moją duszą A kiedy Imię jego jest ze mną-nie boję się.

ADON OLAM PAN ŚWIATA

Treść odnosi się do bożego Królestwa (Sfery Boskości) Modlitwa poranna, odmawiana codziennie. W soboty i w święta po południu.