Adonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fragment attyckiego malunku przedstawiający kobiety odprawiające święto.

Adonie (gr. Ἀδώνια) – starożytne święto ku czci Adonisa, trwało 8 dni. Odprawiane wiosną[1] bądź latem[2] i upamiętniające jego śmierć. Odprawiane były wyłącznie przez kobiety[3]. Pierwotnie miało ono charakter żałobny. Śpiewano żałobne pieśni i rytualne lamenty, ale z czasem przerodziły się w wielkie uroczystości, podczas których przedstawiano inscenizacje zaślubin Adonisa i Afrodyty.

Adonis zginął rozszarpany przez byka, którego nasłał Ares, zazdrosny o kochanka Afrodyty[1].

Podczas Adoniów odprawianych na wyspie Sestos nad cieśniną Hellespont poznali się Hero i Leander[1] - mityczni kochankowie.

Ogrody Adonisa[edytuj | edytuj kod]

W ramach święta zakładano tzw „ogrody Adonisa”. Były to wazy lub skrzynie z cienką warstwą ziemi, w których sadzono rośliny, często egzotyczne. Intensywnie podlewano je ciepłą wodą, a to w połączeniu z nierozwiniętym układem korzennym sprawiało, że szybko wschodziły, a następnie, podobnie jak Adonis, równie szybko umarły. Na koniec ostatniego dnia uroczystości ogrody te wyrzucano uroczyście do rzeki bądź morza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stanisław Stabryła: Złote jabłka Afrodyty. Greckie legendy o miłości. Warszawa: Czytelnik, 2007, s. 75-81. ISBN 978-83-07-03121-7.
  2. Matthew Dillon: Girls and women in classical Greek religion (ang.). Routledge, 2003. [dostęp 2011-12-08]. s. 167.
  3. Matthew Dillon: Girls and women in classical Greek religion (ang.). Routledge, 2003. [dostęp 2011-12-08]. s. 165.