Adrian Hădean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adrian Hădean
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 września 1977
Arad

Zawód, zajęcie

szef kuchni
restaurator

Strona internetowa

Adrian Hădean (ur. 4 września 1977 w Aradzie[1]) – rumuński kuchmistrz i autor książek kucharskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Aradzie, ale dzieciństwo spędził w Baia Mare, gdzie uczył się kucharskiego rzemiosła[1]. Karierę profesjonalnego kucharza rozpoczął w 1998, a już w wieku 24 lat został właścicielem restauracji[1]. Należy do najbardziej rozpoznawalnych szefów kuchni w Rumunii. W lokalnej telewizji w Baja Mare prowadził program kulinarny Sare și Piper (Sól i pieprz), a następnie program Rețete fără secrete (Przepisy bez tajemnic) dla stacji Antena 1 TV. Od 2014 znajduje się w jury rumuńskiej edycji programu MasterChef, uczestnicząc w jego kolejnych czterech edycjach[2].

W 2003 opublikował książkę, noszącą ten sam tytuł co program telewizyjny (Sare și piper), a następnie dwa tomy książek kucharskich opatrzonych wspólnym tytułem 1000 Rețete (1000 przepisów), przedstawiających kolejno: desery i dania szybkie. Osobną publikację Hădean poświęcił przepisom na pieczenie chleba.

Współpracuje z władzami w Cluj-Napoce w ramach projektu Farfurii curate (Czyste talerze), którego celem jest wprowadzenie zdrowego odżywiania w przedszkolach[2]. Uczestniczy w projekcie Arena Bucătarilor (Arena Kuchmistrzów) – zawodach dla najlepszych w Rumunii szefów kuchni[2].

Jest żonaty (żona: Sonia Nechifor), ma syna. Prowadzi bloga o tematyce kulinarnej[2]. W 2015 uzyskał nagrodę Forbes Hero od rumuńskiej edycji miesięcznika Forbes za promowanie zdrowego stylu życia w Rumunii[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Adrian Hădean. = 2018-07-16, viatalagradi.ro (rum.).
  2. a b c d Adrian Hădean – strona internetowa. = 2018-07-16, adihadean.ro (rum.).
  3. Pofta pentru educație. = 2018-07-16, forbes.ro, 2015 (rum.).