Przejdź do zawartości

Adrian i Natalia z Nikomedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święci
Adrian i Natalia z Nikomedii
męczennicy
Ilustracja
Adrian i Natalia
Data i miejsce śmierci

w III lub IV w.
Cesarstwo Rzymskie

Czczeni przez

kościoły chrześcijańskie

Wspomnienie

26 sierpnia lub 1 grudnia(Natalia)
4 marca (Adrian i towarzysze)

Adrian lub Hadrian, cu. Muczenik Adrian Nikomidijskij[1] i Natalia z Nikomedii[2], cu. Muczenica Natalija[3], również: Adrian i towarzysze[4]święci i męczennicy chrześcijańscy z Nikomedii, którzy mieli ponieść śmierć w czasach prześladowania chrześcijan podczas rządów Maksymina Traka (235–238)[2] lub Dioklecjana (284–305)[5] i Maksymiana (286–305) czy też Maksyminusa (305–311)[5][a].

Żywot[edytuj | edytuj kod]

Według Martyrologium Hieronimiańskiego[b] Adrian i Natalia żyli w III lub IV wieku i byli małżonkami. Adrian, urodzony w Rzymie[6], miał być oficerem i chociaż nie przyjął chrztu, uwierzył w Jezusa Chrystusa. Wyznał to przed cesarzem, za co został osadzony w więzieniu[1].

W życiu Adriana i towarzyszy jest wiele jednak sprzeczności i nie znajdują one w zasadzie potwierdzenia, ale nie wykluczone jest, że Passio zawiera elementy historyczne[2].

Ślady czci oddawanej tej grupie są znaczne. Ich ciała, po wcześniejszych torturach, miały spłonąć na stosie[1] w Nikomedii (obecnie Izmit) w Turcji[6]. Nie wiadomo jednak, czy Natalia zginęła śmiercią męczeńską, czy naturalną[2], chociaż wyznawcy prawosławia uznają ją za męczennicę[3].

Natalia

Gdy zapadł wyrok skazujący Adriana na śmierć, Natalii zabroniono dalszych odwiedzin. Przekupiła jednak strażników i w przebraniu chłopca weszła do więzienia, by prosić męża o modlitwę, gdy będzie już w raju. Natalia była obecna przy jego egzekucji, w czasie której poddano go torturom łamania członków. Podczas palenia ciał Adriana i innych męczenników, Natalia pragnąc spłonąć wraz z nim rzuciła się w ogień, jednak została siłą odciągnięta; miało to mieć miejsce ok. 304[1].

Kult[edytuj | edytuj kod]

W 1110 relikwie Adriana i Natalii przeniesiono najpierw do flamandzkiego klasztoru w Gheraerdsberghe (Grammont)[2], a w późniejszym okresie szczątki św. Adriana przeniesiono do Rzymu[1].

Dzień obchodów

Wspomnienie liturgiczne grupy męczenników w Kościele katolickim obchodzone jest 4 marca[4] lub 8 sierpnia[7], natomiast św. Natalia wspominana jest 26 sierpnia[2] lub 1 grudnia[2][5][8].

Cerkiew prawosławna wspomina świętych męczenników 26 sierpnia/8 września[c], tj. 8 września według kalendarza gregoriańskiego.

Adriana wspominają również Kościoły wschodnie: ormiański, syryjski i koptyjski[6].

Patronat

Do świętych Adriana i Natalii wierni modlą się o dobre stosunki między małżonkami. Natalia jest ponadto patronką rolników zajmujących się uprawą lnu. Święci są szczególnie popularni w bizantyńskim obszarze kulturowym[1].

Adrian

Św. Adrian jest patronem Grammont, posłańców, piwowarów, strażników więziennych i żołnierzy[6]. Przez jakiś czas uchodził za patrona kowali[4].

Jego atrybutami są: siekiera, kowadło i pręt[6].

Natalia

Atrybutem św. Natalii jest ramię[8].

Ikonografia

W ikonografii św. Adrian przedstawiany jest wraz z małżonką Natalią. Odziany jest w bogate szaty, ma krótką brodę i kędzierzawe, kasztanowe włosy. Głowę Natalii okrywa zielona chusta. Oboje trzymają w rękach męczeńskie krzyże[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Rozbieżności w dacie śmierci mogą być następstwem późniejszych omyłek wynikających z podobieństwa imion cesarzy III-IV wieku: Maksymin i Maksymian (łac. Maximinus, Maximianus).
 2. Zobacz Hieronim ze Strydonu.
 3. Podwójne datowanie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g Jarosław Charkiewicz: męcz. Adrian Nikomedyjski. Serwis cerkiew.pl. [dostęp 2016-01-16].
 2. a b c d e f g Natalia z Nikomedii.. Deon.pl. [dostęp 2016-01-16].
 3. a b Jarosław Charkiewicz: męcz. Natalia. Serwis cerkiew.pl. [dostęp 2016-01-16].
 4. a b c Adrian i towarzysze, męczennicy z Nikomedii.. Deon.pl. [dostęp 2016-01-23].
 5. a b c Saint Natalia of Nicomedia. CatholicSaints.Info. [dostęp 2016-01-16]. (ang.).
 6. a b c d e Hadrian von Nikomedia. Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2016-01-16]. (niem.).
 7. Alban Butler: Santi Adriano e Natalia. Enciclpedia dei Santi. [dostęp 2016-01-16]. (wł.).
 8. a b Natalia von Nikomedien. Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2016-01-16]. (niem.).