Adszit al-Kusajr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adszit al-Kusajr
عدشيت‎
Państwo  Liban
Muhafaza An-Nabatijja
Gmina Kada Mardż Ujun
Wysokość 440 m n.p.m.
Położenie na mapie Libanu
Mapa lokalizacyjna Libanu
Adszit al-Kusajr
Adszit al-Kusajr
Ziemia33°16′38″N 35°28′51″E/33,277222 35,480833

Adszit (arab. عدشيت‎, właściwie Adszit al-Kusajr)– wieś położona w dystrykcie Kada Mardż Ujun, w Muhafazie An-Nabatijja, w Libanie.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wioska jest położona na niewielkim płaskowyżu na wysokości 440 metrów n.p.m. Na północy jest Dolina Taforh. Jest położona w odległości około 5 kilometrów na zachód od granicy z Izraelem.

W jej otoczeniu znajdują się wioski Kantara, Rabb at-Talatin, at-Tajba, Dajr Sirjan, Al-Kusajr i Alman.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po I wojnie światowej w 1918 wioska weszła w skład francuskiego Mandatu Syrii i Libanu, który formalnie powstał w 1923. W 1941 powstał Liban, który został uznany dwa lata później. W 1946 wycofały się ostatnie wojska francuskie. Podczas Wojny domowej w Mandacie Palestyny w rejonie wioski stacjonowały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, atakujące pozycje żydowskie na terenie dawnego brytyjskiego Mandatu Palestyny. Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w październiku 1948 Izraelczycy przeprowadzili operację Hiram. W dniu 30 października siły Brygady Karmeli wkroczyły do Libanu, zajmując między innymi wioskę Adszit. Wioska pozostawała w rękach izraelskich do końca wojny, stanowiąc kartę przetargową w trakcie negocjacji porozumienia o zawieszeniu broni izraelsko-libańskim.

Z powodu bliskości granicy izraelskiej, Adszit cierpiała podczas kolejnych wojen izraelsko-arabskich. Podczas wojny libańskiej w 1982 wioskę zajęli Izraelczycy. Do 2000 Adszit znajdowała się w izraelskiej „strefie bezpieczeństwa” utworzonej w południowym Libanie. Po 1985 stacjonowały tutaj siły Armii Południowego Libanu. Po wycofaniu się w 2000 Izraelczyków, rejon wioski zajęły siły Hezbollahu. Prowadzona przez tę organizację wojna z Izraelem była przyczyną II wojny libańskiej w 2006. Na wioskę Adszit spadły wówczas bomby. Po wojnie rejon wioski patrolują siły UNIFIL. Międzynarodowa pomoc umożliwiła odbudowę infrastruktury.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Lokalna gospodarka opiera się na rolnictwie.