Adult contemporary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez SpiderMum (dyskusja | edycje) o 20:59, 29 mar 2011. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adult contemporary (AC) – nazwa muzycznego formatu radiowego, która w wolnym tłumaczeniu oznacza "współczesną muzykę rozrywkową dla dojrzałego słuchacza".

Grupą docelową formatu są kobiety i mężczyźni w wieku 30-54 lat.

Format AC prezentuje muzykę z różnych gatunków od lat 70. po współczesne, przy czym zupełnie unika agresywnej muzyki (np. hard rocka, heavy metalu czy hip-hopu), muzyki adresowanej do młodzieży i nastolatków, a także muzyki techno i dance.

Podrodzaje formatu AC:

Historia i ewolucja formatu

W połowie lat 70. gatunki muzyki rozrywkowej zaczęły kierować swój repertuar do konkretnych i różnych grup demograficznych (np. disco i hard rock trafiały do zupełnie różnych słuchaczy). Na rynku zaczęły powstawać stacje radiowe podążające tym trendem, które w swoim repertuarze prezentowały tylko określone gatunki muzyczne. Rozpoczął się proces formatowania stacji radiowych, czyli takiego doboru określonych gatunków muzycznych, by zaspokoić potrzeby wybranej grupy docelowej.

Rozwój formatu AC był rezultatem dojrzewania słuchaczy wychowanych na muzyce późnych lat 70., nie zainteresowanych dominującymi w kolejnych latach gatunkami nowej generacji, takimi jak techno czy hip-hop.

Format AC ciągle ewoluuje, dostosowując się do coraz nowszych pokoleń wkraczających w jego kryterium demograficzne. Tradycyjni wykonawcy AC jak Barbra Streisand, The Carpenters, Barry Manilow, i Olivia Newton-John pod koniec lat 80. przestali pojawiać się na listach przebojów AC, a poprzez wpływ MTV wykonawcy dotychczas utożsamiani z formatem muzyki mainstreamowej (CHR) jak Madonna, Culture Club, Cyndi Lauper, Tears for Fears i Whitney Houston zaczęli się pojawiać w AC.

W ostatnich latach coraz więcej stacji w formacie AC zaczęło prezentować na antenie więcej gitarowych utworów, jak na przykład "Broken" w wykonaniu Seethera, "Here Without You" nagrane przez 3 Doors Down, "Complicated" zaśpiewane przez Avril Lavigne, czy "I Don't Wanna Miss a Thing" w wykonaniu Aerosmith. Dzięki temu AC zaczęło brzmieniem przypominać stacje z początku lat 90. i tym samym przygotowywać się na słuchaczy wychowanych na muzyce tamtego okresu.

Artyści adult contemporary

Lista zawiera artystów formatu adult contemporary najczęściej granych w Stanach Zjednoczonych w roku 2007[1].

Przykładowe polskie rozgłośnie o formacie AC

Zobacz też