Adwokat (film 2013)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adwokat
The Counselor
Gatunek

thriller

Data premiery

Stany Zjednoczone 25 października 2013

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

117 minut[1]

Reżyseria

Ridley Scott

Scenariusz

Cormac McCarthy

Główne role

Michael Fassbender
Penélope Cruz
Cameron Diaz
Javier Bardem
Brad Pitt

Muzyka

Daniel Pemberton

Zdjęcia

Dariusz Wolski

Wytwórnia

Scott Free Productions
Nick Wechsler Productions
Chockstone Pictures

Dystrybucja

20th Century Fox

Budżet

25 000 000 $[2]

Strona internetowa

Adwokat (ang. The Counselor) – amerykańsko-brytyjski thriller z 2013 roku w reżyserii Ridleya Scotta. Wyprodukowany przez 20th Century Fox.

Światowa premiera filmu miała miejsce 25 października 2013 roku. W Polsce premiera filmu odbyła się 15 listopada 2013 roku.

Ridley Scott zadedykował ten film swojemu bratu, Tony’emu, który popełnił samobójstwo w 2012 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Znany prawnik (Michael Fassbender) z El Paso w stanie Teksas dostaje propozycję pracy od ekscentrycznego Reinera (Javier Bardem), właściciela modnego klubu nocnego. Może szybko i dużo zarobić, ale kobieciarz Westray (Brad Pitt), człowiek na usługach Reinera, ostrzega go przed przyjęciem oferty. Mówi, że jego pracodawca prowadzi nielegalne interesy. Mimo to chciwy adwokat decyduje, że będzie reprezentował Reinera. Okazuje się, że mężczyzna jest w rzeczywistości narkotykowym bossem. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy pojawia się piękna dziewczyna przestępcy. Malkina (Cameron Diaz) – była striptizerka pochodząca z Barbados – jest bezwzględną psychopatką. Adwokat i jego naiwna narzeczona Laura (Penélope Cruz) będą musieli stawić czoło narkotykowemu podziemiu i walczyć o życie. W konsekwencji splotu okoliczności - zaaranżowanych częściowo przez Malkinę, a częściowo będących dziełem przypadku i działań narkotykowego kartelu - kurier, którego miał reprezentować adwokat, Reiner, Westray i Laura zostaną zamordowani; Malkina ucieknie z brylantami do Europy, transport narkotyków przechwyci kartel, a adwokat zostanie sam w meksykańskim hotelu z płytą CD, na której nagrano śmierć Laury.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. THE COUNSELOR (18). [w:] 20th Century Fox [on-line]. British Board of Film Classification, 2013-10-15. [dostęp 2023-01-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-08-09)].
  2. Amy Kaufman: Knoxville's 'Bad Grandpa' to end box-office reign of 'Gravity'. [w:] 'Los Angeles Times' [on-line]. Tribune Company. [dostęp 2013-10-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]