Aeroklub PLL LOT

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aeroklub PLL LOT
Państwo  Polska
Siedziba Lotnisko Radom-Piastów
Data założenia 1979
Rodzaj stowarzyszenia Aeroklub
Prezes Jerzy Dobrosielski
Powiązania Aeroklub Polski
brak współrzędnych
Strona internetowa

Aeroklub PLL LOT – jeden z aeroklubów regionalnych, wchodzących w skład Aeroklubu Polskiego. Założony został 12 grudnia 1979. Obecną siedzibą aeroklubu jest Lotnisko Biała Podlaska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Aeroklub PLL LOT powstał 12 grudnia 1979 roku, powstał z zamysłem wstępnego szkolenia kandydatów na pilotów na potrzeby PLL LOT, początkowo jako filia przy Aeroklubie Ziemi Piotrkowskiej korzystał ze sprzętu i budynków Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej. W dniu 10 lutego 1991 na walnym zebraniu członków klubu, zawiązany został Aeroklub Polskich Linii Lotniczych LOT. Biuro mieściło się w siedzibie Związków Zawodowych PLL LOT na lotnisku Okęcie a bazą szkoleniową było lotnisko Piastów w Radomiu Aeroklubu Radomskiego. Aeroklub Polski przekazał na stan aeroklubu PLL LOT kilka szybowców oraz samoloty Zlín Z-142 i PZL-104 Wilga. W 1995 roku aeroklub przeniesiono na lotnisko w Modlinie gdzie otrzymał własny hangar i budynek na terenie Eskadry Doświadczalnej. Po kilku latach aeroklub powrócił na lotnisko Piastów w Radomiu gdzie do użytkowania otrzymał dwa budynki w których urządzono biuro aeroklubu, pomieszczenia techniczne, pomieszczenia noclegowe dla kadry instruktorskiej. Od 2017 roku przeniesiono bazę szkoleniową na lotnisko w Białej Podlaskiej.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Aeroklub prowadził na początku swojej działalności wstępne szkolenie pilotów na potrzeby PLL LOT. Obecnie aeroklub prowadzi: szkolenie szybowcowe i samolotowe, loty treningowe. Członkami aeroklubu są pracownicy Polskich Linii Lotniczych LOT, członkowie ich rodzin a także osoby niezwiązane z firmą PLL LOT. Siedziba główna aeroklubu znajduje się na lotnisku Okęcie im. F. Chopina w Warszawie a głównym sponsorem jest PETROLOT[1].

Sekcje[edytuj | edytuj kod]

Sprzęt lotniczy[edytuj | edytuj kod]

Samoloty[edytuj | edytuj kod]

Szybowce[edytuj | edytuj kod]

Inny[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ”PETROLOT” z grupy PKN Orlen zmienił nazwę na “Orlen Aviation”

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

strona internetowa Aeroklubu PLL LOT