Aeroklub Pomorski w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aeroklub Pomorski
im. gen. pil. St. Skalskiego
w Toruniu
Ilustracja
Siedziba Aeroklubu Pomorskiego
Państwo

 Polska

Siedziba

Lotnisko Toruń

Data założenia

1935

Rodzaj stowarzyszenia

Aeroklub

Profil działalności

lotnicza

Prezes

Jerzy Wiśniewski

Powiązania

Aeroklub Polski

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Aeroklub Pomorski im. gen. pil. St. Skalskiego w Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Aeroklub Pomorski im. gen. pil. St. Skalskiego w Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Aeroklub Pomorski im. gen. pil. St. Skalskiego w Toruniu”
Ziemia53°01′39″N 18°33′37″E/53,027500 18,560278
Strona internetowa
Wieża kontroli lotów
Siedziba Klubu Seniorów Lotnictwa

Aeroklub Pomorski im. gen. pil. St. Skalskiego w Toruniu – jeden z aeroklubów regionalnych z siedzibą w Toruniu, wchodzących w skład Aeroklubu Polskiego.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Aeroklub Pomorski znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bielany, na terenie Lotniska Toruń, przy ul. 4 Pułku Lotniczego 17.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Aeroklub Pomorski powstał w 1935 roku, a założyli go toruńscy entuzjaści lotnictwa sportowego. Było to pierwsze tego typu stowarzyszenie na terenie dawnego województwa pomorskiego. Oprócz siedziby w Toruniu jego filie działały także w Inowrocławiu, w Grudziądzu i w Bydgoszczy. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został gen. dywizji Mieczysław Norwid-Neugebauer. Po kilku miesiącach działalności Aeroklubu stał się filią Aeroklubu RP, co umożliwiło mu uzyskanie wsparcia z LOPP i Ministerstwa Komunikacji. W tym samym czasie utworzono Ośrodek Przysposobienia Wojskowego Lotniczego, którego celem było kształcenie junaków na przyszłych pilotów wojskowych, a w 1938 roku otwarto Ośrodek Sportu Lotniczego im. Marszałka Rydza-Śmigłego[1].

W 1939 roku, na skutek wybuchu II wojny światowej, Aeroklub zawieszono. Reaktywowano go w 1945 roku. W 2005 roku mu nadano imię gen. pil. Stanisława Skalskiego. Przez lata swojej działalności Aeroklub Pomorski wykształcił wielu znakomitych lotników cywilnych i wojskowych, którzy zdobywali tytuły mistrzów Polski, Europy i świata[2]. 5 września 2015 roku toruńscy lotnicy świętowali obchody 80-lecia Aeroklubu Pomorskiego, podczas których odznaczono go Medalem za Zasługi dla Miasta Torunia na Wstędze[3].

Sprzęt[edytuj | edytuj kod]

W latach 1935-1939 Aeroklub Pomorski posiadał kilkanaście samolotów: m.in. Hanriot H.28, RWD-5, RWD-8, RWD-13, PZL.26, szybowce szkolne i wyczynowe, balon wolny "Mestwin" oraz przekazany przez wojsko jedyny w Polsce wiatrakowiec (autogiro) Cierva C-30[4].

Stan obecny[edytuj | edytuj kod]

 Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Samoloty: m.in. An-2, PZL-104 Wilga

Sekcje Aeroklubu[edytuj | edytuj kod]

W ramach Aeroklubu Pomorskiego funkcjonuje 6 sekcji[5]:

 • samolotowa
 • szybowcowa
 • balonowa
 • mikrolotowa
 • spadochronowa
 • modelarska

Piloci związani z Aeroklubem[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Udział filatelistyki w obchodach 80 lat Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu :: Katalog Znaków Pocztowych, www.kzp.pl [dostęp 2016-11-08].
 2. Skrzydła Torunia, „Tylko Toruń”, 5 września 2015 [dostęp 2016-11-08] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-09] (pol.).
 3. 80-LECIE AEROKLUBU POMORSKIEGO (pol.). torun.pl. [dostęp 2015-09-05].
 4. O 80-leciu Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu na kolejnej Glassówce, „dlapilota.pl” [dostęp 2016-11-08].
 5. Samolotowa | Aeroklub Pomorski, www.aeroklubpomorski.pl [dostęp 2016-11-08].