Aeropress

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AeroPress wraz z akcesoriami (na zdjęciu brak papierowych filtrów)

Aeropress - urządzenie służące do ręcznego zaparzania naparu kawy. Składa się z cylindra zaparzającego z sitkiem oraz tłoka zakończonego uszczelką. Zestaw jest uzupełniony mieszadełkiem, lejkiem oraz miarką do kawy. Aeropress został skonstruowany w 2005 r. przez Amerykanina Alana Adlera[1].

Zasady działania[edytuj | edytuj kod]

W odkręconym sitku zostaje umieszczony okrągły filtr do kawy, następnie zmielona kawa zostaje wsypana do cylindra, zalana gorącą wodą i zmieszana. Mieszanka wody z kawą zostaje za pomocą kolby przeciśnięta przez filtr do filiżanki, gdzie otrzymany został napar kawy. Kawę poleca się pić bez dodatków. Należy użyć około 16-22 gramów kawy na 250/270 ml[2] i wody w temperaturze 85 °C do 94 °C; kawę należy zmielić grubiej niż do ekspresów kolbowych[3]

Walory naparu[edytuj | edytuj kod]

W odróżnieniu od espresso napar może być łagodny, delikatny w smaku, o licznych nutach smakowych zależnych od rodzaju, zmielenia i stopnia palenia kawy, jakości i temperatury wody, sposobu parzenia. Do aeropressu zaleca się korzystanie z kaw z segmentu specialty, w których możliwe jest wydobycie w smaku kawy nut owocowych, orzechowych, waniliowych itp.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aerobie, Inc.: Aeropress story (ang.). [dostęp 2012-10-10].
  2. Jak zaparzyć kawę w Aeropressie?, Sklep KONESSO.pl [dostęp 2019-04-09] (pol.).
  3. Piotr Jeżewski, Aeropress jest fest! I mamy na to siedem powodów!, Blog Coffeedesk.pl, 7 sierpnia 2017 [dostęp 2019-04-09] (pol.).