Aes Sedai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aes Sedai – pojęcie używane w cyklu powieści fantastycznych Roberta Jordana Koło Czasu. W dosłownym tłumaczeniu ze Starej Mowy (języka w świecie Koła Czasu), Aes Sedai znaczy sługa wszystkich. W Wieku Legend, przed Pęknięciem Świata, właśnie tak nazywano osoby potrafiące przenosić Jedyną Moc.

W czasach, kiedy rozpoczyna się fabuła powieści, miano Aes Sedai przysługuje już tylko kobietom. Przyczyną tego jest nieuchronne szaleństwo albo śmierć, które czeka wszystkich przenoszących Moc mężczyzn. Wywołane jest ono przez skazę męskiej połowy Jedynej Mocy.

Aes Sedai są podzielone na siedem Ajah: Niebieskie, Zielone, Czerwone, Białe, Żółte, Brązowe i Szare. Ich przywódczyni nosi tytuł Tronu Amyrlin i włada w Białej Wieży w mieście Tar Valon. Amyrlin jest wybierana dożywotnio przez Komnatę Wieży, najwyższą radę Aes Sedai, złożoną z 3 przedstawicielek każdej z Ajah.

Oprócz umiejętności przenoszenia, uzyskanie statusu Aes Sedai wiąże się z długim okresem nauki: najpierw jako Nowicjuszka, potem jako Przyjęta. Uzyskanie szala i pierścienia Aes Sedai poprzedzone jest ostatecznym testem i złożeniem trzech, magicznie wiążących przysiąg.