Afrahat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Afrahat
ilustracja
Data urodzenia

ok. 260

Data śmierci

ok. 345

Język

syryjski

Ważne dzieła

Demonstrationes

Afrahat (syr. ܐܦܪܗܛ Ap̄rahaṭ, gr. Ἀφραάτης, (fr.) Aphraate, ur. ok. 260, zm. ok. 345) − syryjski pisarz zaliczany do ojców Kościoła.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Afrahat działał w IV wieku w Persji, stąd jego tytuł „mędrca perskiego”. Jego imię jest rdzennie perskie, co sugeruje, że mógł być nawróconym poganinem. Jest obok Efrema Syryjczyka zaliczany do najstarszych autorów języka syryjskiego.

Afrahat, najprawdopodobniej mylnie utożsamiany bywa z ascetą Afrahatem Persem, ochrzczonym w Edessie, a żyjącym w tym samym czasie w pobliżu Antiochii syryjskiej. Asceta ów został później mnichem, a następnie biskupem Niniwy, zwalczającym Arianizm, uznawanym za świętego w Prawosławiu: wspomnienie 29 stycznia[1][2].

Związany był z grupą ascetów syryjskich nazywających siebie Synami Przymierza.

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Pozostawił po sobie 23 traktaty zwane Demonstrationes (w języku syryjskim 'Taḥwiyāthā) ułożone według liter alfabetu syryjskiego. Są to:

 1. O wierze
 2. O miłości
 3. O poszczeniu
 4. O modlitwie
 5. O wojnach
 6. O synach przymierza
 7. O pokutujących
 8. O zmartwychwstaniu zmarłych
 9. O pokorze
 10. O pasterzach
 11. O obrzezaniu
 12. O Passze
 13. O Szabacie
 14. O głoszeniu kazań
 15. O rozróżnianiu pokarmów
 16. O gojach i Żydach
 17. O Chrystusie
 18. O dziewictwie
 19. O rozproszeniu Izraela
 20. O jałmużnie
 21. O prześladowaniach
 22. O czasach ostatecznych
 23. O winnym gronie.

Traktaty 1-10 powstały w 337 roku i dotyczą różnych aspektów życia chrześcijańskiego. Traktaty 11-22 pochodzą z 345 roku. Był to okres prześladowań chrześcijan w Imperium Perskim za Szapura II, stąd też pojawiają się w nich wątki apokaliptyczne. Traktat czwarty to najstarszy znany chrześcijański traktat o modlitwie.

Demonstrationes to podstawowe źródło to poznania wczesnej teologii syryjskiej o charakterze wyraźnie judeochrześcijańskim.

Dzieło to zostało wydane w dwóch tomach w ramach serii Sources chrétiennes w przekładzie na język francuski dokonanym przez panią Marie-Joseph PIERRE: tom 1 Exposés (I-IX) w Sch 349 /1988 r./ i tom 2. Exposés (XI-XXIII) SCh 359 /1989 r./.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przemówienie Benedykta XVI o Afrahacie (en)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]